Įdomios svetainės
Paskutiniai komentarai
Faini paveiksliukai
1223 d atgal 13.12.2010 14:54:35
gera daina 
1543 d atgal 27.01.2010 12:33:05
lllllll
1577 d atgal 24.12.2009 11:07:49
liuks
1582 d atgal 19.12.2009 22:27:38
as noriu daug daug dovanu...
1613 d atgal 18.11.2009 19:25:26
Kitos svetainės
danka999 Danielius dada
happytire marius sabas
powned sanauris PowneD
tomukas556 Tomas
pentagonas Gintas
Dauguma komentarų įrašai
Top Komentatoriai
dorota2 Vidute Nacaitė
Komentarai: 4
generolas Romualdas Beleckas
Komentarai: 3
kamile898 Visogero Alioooooo
Komentarai: 1
Lankytojai
Kalendorius
<
Balandis 2014
>
PATKPtŠS
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Prenumerata
E-mail: 
Apklausa
Kokie jūsų atsiliepimai apie svetainę

Balsavimo rezultatai
Grįžti į titulinįRomualdas / Puslapiai / Bendra / Auksinis ūsas

Auksinis ūsas

4.00 (1)

 

Ši knyga - tai ne medicinos vadovėlis. Prieš pasi­naudodami jos rekomendacijomis pasitarkite su šeimos gydytoju.

Aleksandras Korodeckis, žymus liaudies gydy­tojas ir gydymo žolelėmis specialistas, seniai bendra­darbiauja su leidykla. Jis yra parašęs šias knygas: "Ar­tritas ir artrozė", "Česnakas gydo", "Svogūnas gydo". Aleksandras kaip ieškantis žmogus aktyviai domisi nau­jomis fitoterapijos kryptimis. Knyga, kurią jūs laikote rankose, supažindina su nuostabiu augalu - auksiniu ūsu, arba kalizija kvapiąja. Šį nereiklų naminį augalą galima pavadinti vienu iš paslaptingiausiu. Jam priski­riamos vos ne stebuklingos gydymo savybės. Apie jį nėra beveik jokios oficialios informacijos, tačiau jo po­puliarumas vis auga. Kas tai yra auksinis ūsas? Kodėl jis gydo? Nuo kokių ligų jį galima vartoti? Į šiuos ir kitus klausimus Aleksandras Korodeckis atsako savo knygoje.

Aleksandras Korodeckis, žymus Rusijos autorius, liaudies gydytojas, tausojamų, pagrįstų vaistažolėmis gydymo metodų propaguotojas.

Jau seniai niekam nereikia įrodinėti, jog augaluose slypi didžiulės galios energija, gebanti susidoroti su liga geriau už madingus ir nepigius vaistus, cheminės pramonės produkcija. Apie tai byloja daugelis laiškų, atsiųstų Aleksandrui su nuošir­džia padėka už patarimus ir pagalbą, taip pat jo publikacijos populiariuose Rusijos leidiniuose. Visa tai rodo, jog skaitytojų susidomėjimas fitoterapija nė kiek nemažėja.

Dar nesumažėjo susidomėjimas Kaukazo čėru (Hellebo-rus caucasicus), pelkine trindažole (Comarum palustre), japo­niška sofora (Sophora japonica), raudonėliu (Origanum) ir ki­tais įdomiais augalais. Aišku, susižavėjimas ir ovacijos laikui bėgant mažėja, tačiau išlieka šimtai, galbūt ir tūkstančiai (kas žino, kokia čia statistika) išgijusių ligonių, sugrąžintų vilčių.

Malonu tai, jog jūs, brangūs skaitytojai, ne tik informuo­jate mus apie gydymo rezultatus (o kaip malonu skaityti laiš­kus, kuriuose džiaugsmas, jėga, vėl sugrąžinta sveikata), bet ir patariate atkreipti dėmesį į vieną ar kitą žolelę, šaknelę, recep-tėlį "iš močiutės skrynios".

Taip mes susipažinome ir su Natalja Michailovna - ener­gingu, maloniu ir puikiai natūralaus sveikatingumo klausimais informuotu žmogumi. Jos patarimai padėjo mums paruošti šią knygą. Dėkoju Jums, Natalja Michailovna!

Įvadas

ĮVADAS

Jeigu kas nors ankščiau man būtų sakęs, kad aš rašysiu knygas, nebūčiau patikėjęs. Tačiau gyvenimas daro savo, ir štai aš jau keleto knygų autorius: "Artritas ir artrozė", "Česnakas gydo", "Svogūnas gydo".Tiesą sakant darbas su šiomis knygo­mis suteikė man malonumo, nes aš sužinojau daug naujo ir su­sipažinau su įdomiais žmonėmis, be to, šios knygos sukėlė di­delį skaitytojų susidomėjimą.

Aš gaunu daug laiškų, kuriuose jūs rašote apie savo pro­blemas, prašote pagalbos, dalijatės žiniomis, pasakojate apie nuostabių augalų vartojimo rezultatus. Mane stebina tai, kad laiškai ateina ne tik iš Rusijos, bet ir iš Vokietijos, Izraelio ir kitų šalių. Tai reiškia, kad žmonės skaito mano knygas ir užsie­nyje, juos jaudina tie klausimai, į kuriuos aš stengiuosi atsaky­ti. Svarbiausia, jog mano darbas reikalingas žmonėms, o tai svar­biausias apdovanojimas už triūsą.

Štai keletas eilučių iš jusų laiškų.

"Sveiki, Aleksandrai. Rašo jums moteris iš Vokietijos. Aš išsirašiau Jūsų knygą "Svogūnas gydo". Kai aš ją perskaičiau, sužinojau daug naudingo sau ir apsidžiaugiau pamačiusi Jūsų adresą. Nusprendžiau parašyti Jums, nes tik Jūs, tikriausiai, ga­lėsite man padėti. Aš sergu artritu, jis mane taip kankina, kad kartais šaukiu, sutinsta keliai, skauda nugarą, jeigu atsisėdu, atsikelti nebegaliu. Aleksandrai, jeigu tai įmanoma, atsiųskite

 

man trindažolės (Comarum) visam gydymo kursui. Kad Jūs tik žinotumėt, ką aš tik neišbandžiau, viskas veltui, o Jumis aš kažko­dėl pasitikiu... "

Kad jūs žinotumėte, brangūs skaity­tojai, kaip malonu gauti tokius laiškus iš jū­sų. Deja, aš ne stebukladarys ir padėti galiu toli gražu ne visiems.  Todėl  didžiausią

džiaugsmą aš patiriu, kai jūs rašote apie teigiamą mano reko­menduojamo gydymo efektą.

"Sveiki, gerbiamas Aleksandrai Vladimirovičiau. Rašo jums Didžiojo Tėvynės karo invalidas Zabolotskis Petras iš Sa­ratovo srities. Labai Jums dėkoju už atsiųstą banderolę su pel­kine trindažole. Remdamasis Jūsų nurodymais, aš atlikau visą gydymo kursą trindažole iš 4 porcijų ir prieš 2 mėnesius jį už­baigiau. Yra teigiamų rezultatų: pagerėjo bendra savijauta, ma­žiau skauda pečių sąnarius - laisvai pakeliu rankas net su nešu­liu, ko nepavykdavo padaryti prieš gydymą. Norėtųsi tęsti gy­dymą toliau, atsirado viltis, kad galiu pasveikti... "

Tokių laiškų dėka norisi rašyti knygas ir užsiimti fitotera-pija, tirti vaistines augalų savybes bei jų vartojimą. Tuo aš ir užsiimu, atskleisdamas seniai žinomų ir visiškai nežinomų mums floros atstovų vis naujas galimybes. Mintis panaudoti kaip vaistą kambarinius augalus taip pat kilo iš jūsų laiškų.

"Gerbiamas Aleksandrai Vladimirovičiau, kodėl Jūs sa­vo knygose nerašote apie kambarinius augalus? Juk kambarinė gėlininkystė - tai puikus poilsis ir nepakeičiamas buto papuo­šalas. Be to, tarp augalų "ant palangės" yra daug gydomųjų. O

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

juk jiems auginti nereikia turėti sodo ir ne-

 

kyla varginamų problemų rinkti vaistažo­les. Marija Ujinična, Kostroma".

Aš labai dėkingasjums, brangūs skai­tytojai, už laiškus, klausimus ir patarimus, taip pat už jūsų gyvą susidomėjimą mano knygomis. Tai dar kartą patvirtina, jog aš ne veltui dirbau.

Pastaruoju metu aš susitinku su labai įdomiais žmonėmis, kurie tiria kambarinių vaistinių augalų naudojimą. Aš buvau tiesiog sukrėstas "vaistinės ant palangės" galimybėmis, tačiau man net į galvą neatėjo parašyti knygą apie vieną iš jų, kol ma­no prieškambaryje nepasigirdo skambutis.

Kas įvyko toliau ir kokie įvykiai buvo paskui, jūs sužino­site perskaitę šią knygą.

I DALIS

Auksinio ūso paslaptis

Ir taip mano prieškambaryje suskambėjo skambutis. Ati­daręs duris, aš apsidžiaugiau pamatęs savo senąją pažįstamą Valentiną Ivanovną. Ilgus metus ji domėjosi vaistiniais auga­lais ir visada stengėsi surasti ką nors nauja ir įdomaus. Kartais ji savo klausimais apie kokius nors nežinomus augalus arba se­niai ištirtų augalų savybes statydavo mane į keblią padėtį. Ir šį kartąjį padavė man indelį su kremu.

Žiūrėk, Sašenka, ką aš tau atnešiau, tikriausiai niekada ir negirdėjai apie tokį stebuklą.

Aš susidomėjęs ėmiau apžiūrinėti savos gamybos etiketę ant dėžutės ir štai ką aš perskaičiau.

Dichorizandra 1

Kremas su dichorizandros ekstraktu. Augalo stiebuose ir la­puose yra pektino, karotinoidų, katechinų, flavonoidų, kurie tu­ri priešuždegiminių, skausmą malšinančių, žaizdas užgydan­čių, antimikrobinių ir imunitetą stimuliuojančių savybių. Naudoti išoriškai nuo artrito, artrozės, osteochondrozės, mio-zito, neuralgijų, sumušimų, trofiniųžaizdų, šunvočių, pragulu, pažeistų raiščių. Rekomenduojama vartoti masažo metu. Pagreitina audinių regeneraciją, naikina odos grybelius, apsau­go nuo uodų, mašalų, gangreninio dermatito.

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

I DALIS Auksinio ūso paslaptis

 

Sprendžiant iš etiketės kremas buvo pagamintas Novosibirske.

Gal ir nebūčiau atkreipęs jokio dėme­sio į šį preparatą, tačiau apėmė smalsumas. Atrodytų, kruopščiai užsiiminėjau artritų ir artrozės problema, net knygutę parašiau, bet apie tokį stebuklingą augalą nieko negirdė­jau. O jeigu jis dar apsaugo nuo mašalų, tuo­met jis išvis neįkainojamas. Visiems žinomas Vietnamo balza­mas konkuruoti su juo negali.

Pasodinau aš Valentiną Ivanovną gerti žolelių arbatos ir ėmiau klausinėti, kaip pas ją pateko tas indelis ir kodėl ji su juo atėjo pas mane. Štai kąji man papasakojo:

Prieš savaitę atėjo pas mane išvaizdus vyriškis konsul­tacijos, ėmė klausinėti apie kambarinį augalądichorizandrą: kaip jis atrodo, iš kur kilęs, kaip auginamas, kokių turi savybių. Aš pasidomėjau, kodėl jis domisi tuo mažai tarp gėlininkų mėgėjų paplitusiu augalu. Čia ir paaiškėjo, jog augalas turi nepaprastų gydomųjų savybių, o vyriškis atstovauja tai organizacijai, kuri pradėjo gaminti gydomuosius kremus su šio augalo ekstraktu.

Aš labai nustebau, - toliau kalbėjo ji, - nes apie šios šei­mos augalų gydomąsias savybes aš negirdėjau. Ėmiau klausi­nėti, kokia konkrečiai dichorizandros atmaina jį domina, juk oranžerijose auginama daugiau nei 5 šio augalo rūšys. Lanky­tojas kiek nustebo ir pasakė, kad liaudis augaląvadina auksiniu ūsu. Dabar man viskas tapo aišku, tiksliau, niekas neaišku, nes pavadinimas tas buvo susijęs suvisai kitu naminiu augalu. Dar labiau mane nustebino tai, kad žmonės ėmė gaminti preparatą iš augalo, kurio jie visiškai nėra matę ir net tikslaus jo pavadi­

 

nimo nežino. Papasakojau aš svečiui viską, ką žinau apie šiuos augalus, ir jis man dova­nų paliko indelį su kremu. Aš jį pasiėmiau ir pas tave, kad sužinočiau tiesąir žmonėms perduočiau.

- O kuo aš čia dėtas?

- Tuo, kad auksinis ūsas dabar tapo la­bai populiarus, turi daug gydomųjų savybių,

žmonės apie jį nieko nežino, o jeigu ir žino, tai informacija iš­kreipta. Nuostabus augalas tapo pasipelnymo šaltiniu. Tu žmo­gus žinomas, knygeles rašai, suteik skaitytojams teisingą infor­maciją, o aš tau patarsiu, kur ją rasti.

Susidomėjau aš paslaptingu augalu, ėmiau rinkti infor­maciją apie jį ir supratau, kad jūs turite sužinoti auksinio ūso paslaptį, ir aš jums padėsiu.

II DALIS Ryšys tarp auksinio ūso ir dichorizandros

II DALIS

Koks ryšys tarp auksinio ūso ir dichorizandros

Ryšio beveik jokio, tiksliau, ryšys tas, jog jie giminingi, priklauso vienai šeimai, tačiau apie viską iš eilės.

Parašyti šią dalį mane pastūmėjo vienos mano skaitytojos laiškas; štai eilutės iš jo.

"Gerbiamas Aleksandrai Vladimirovičiau! Ar Jūs neži­note, kuo dichorizandra skiriasi nuo kalizijos, o svarbiausia, ar jų gydomosios savybės panašios, ar ne? Ir kuris iš augalų yra auksinis ūsas? Man reikalinga skubi informacija, nes man po­operacinis periodas. Ana, miestas Vladimiras".

Su šiuo laišku aš nuvykau pas savo draugą Nikolajų, tiks­liau pas jo žmoną Natalją, kuri uždarius mokslinį tyrimo insti­tutą, kur ji dirbo, pradėjo auginti kambarinius augalus ir daryti puokštes iš sausų žiedų. Dabar lankytis jų namuose - vienas malonumas. Butas panašus į nuostabų sodą arba oranžeriją, pa­puoštą sausų gėlių puokštėmis. Bet kuriuo metų laiku Nataljos gėlės žydi ir viskas žaliuoja. Kai žmonės klausia, kaip jai pa­vyksta to pasiekti, atsako, kad myli augalus ir tiria juos.

Perskaičiusi laišką, Natalja nusišypsojo ir nuvedė mane į kambarį.

- Eime, parodysiu tau šį gamtos stebuklą ir papasakosiu viską, ką apie jį žinau.

Prisipažinsiu, auksinis ūsas nepadarė man įspūdžio. Jis panašus į kukurūzus, tik nuo stiebo auga violetiniai ūgliai su lapų skrotele galuose. Informaciją, gautą iš Na-taljos, pasistengsiu perteikti jums nieko ne­iškreipęs.

Auksinis ūsas, naminis ženšenis, To­limųjų Rytų ūsas,  kukurūziukas,  gyvasis

plaukas, Veneros plaukas - tai vis vieno augalo, kuris moksli­nėj e literatūroj e vadinamas kalizija kvapioji (Callisia fragrans), pavadinimai. S. Saakovo knygoje augalas vadinamas kalisija kvapioji. Tokie skirtingi pavadinimai kilo dėl neteisingų verti­mų iš lotynų kalbos (tokiu atveju patartina naudoti lotyniškus pavadinimus).

Kalizįj a, kaip ir dichorizandra, priklauso komelininių šei­mai       (Commelinaceae).

Šeima      Commelinaceae

Ši šeima -tai daugiamečiai, rečiau vienmečiai žoliniai augalai. Auga tropinėse ir subtropinėse Amerikos, Azijos, Afrikos, Aust­ralijos srityse. Šios šeimos atstovai plačiai paplito kaip dekora­tyviniai kultūriniai augalai. Daugiausia auginamos ampelinės (vynuoginės) formos.

Be puikių dekoratyvinių daugelis šios šeimos augalų turi gydomųjų savybių, apie kurias bus kalbama toliau. Tai pačiai šeimai priklauso žinomi augalai tradeskantė ir zebrina.

Dichorizandrų (Dichorisandra Mican) rūšis. Tai daugiamečiai žoliniai augalai su elipsės formos lancetiniais

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

II DALIS Ryšys tarp auksinio ūso ir dichorizandros

 

lapais prie apačios, platėjantys tarsi makš­tis. Žiedai mėlyni, surinkti į pažastinius arba viršūninius žiedynus. Šakniastiebiai gumbuo­ti. Paplitę atogrąžų Amerikoje (Brazilijoje, Meksikoje irt. t.). Labiausiai paplitusi puokš-tinė dichorizandra. (D. thyrsiflora Mikan) -daugiametis žolinis augalas su aukštais (0,8­1 m, rečiau iki 2 m), paprastais, rečiau šako­tais, gumbuotais stiebais. Viršutinėje stiebo dalyje lapai išsi­dėstę spirale, jų ilgis 20-25 cm ir plotis 5-8 cm, beveik sėdin­tys, elipsiniai arba platūs lancetiniai, su smailia viršūne, iš abiejų pusių žali, su vos pastebimu rausvu atspalviu. Žiedai su suktu­kais, surinkti įtankias trumpas šluoteles. Žiedlapiai tamsiai mė­lyni arba violetiniai, apačioje su balta dėme. Kuokeliai 6, su geltonai aukso spalvos dulkinėmis ir gijomis. Dulkinės atsive­ria viršuje dviem langeliais - požymis, skiriantis dichorizandra nuo kitųkamelininių, kurių dulkinės atsiveria pailgais plyšiais. Nužydėjęs ir subrandinęs vaisius stiebas miršta, ir augalas per­eina į ramybės būklę. Yra žinoma margalapė dekoratyvinė for­ma Variegata - su dviem pailgomis sidabrinėmis juostomis ant lapų.

Kaip matome iš šio aprašymo, jokio panašumo su kuku­rūzais dichorizandra neturi ir ūsų taip pat, o kalizija kvapioji . tikrai turi ūglius, panašius į ūsus.

Kalizija kvapioji - Callisiafragrans. Šį pavadinimą au­galui davė R. E. Woodson 1942 metais. Pavadinimas kilęs iš graikų Kalios - gražus ir Lis - lelija. Yra 12 rūšių, kurių atsto­vai auga Pietų ir Centrinės Amerikos atogrąžose.

 

1840 metais šis augalas pirmąkart ap­rašytas Spironema   fragrans   pavadinimu.

1932 metais jis buvo pavadintas Rec-tanthera    fragrans.

Kalizija kvapioji - daugiametis žoli­nis augalas, skiriasi savo dydžiu - iki 2 m aukščio, patalpoj e iki 1 m ir dviejų rūšių ūg­liais. Lapai stambūs, pailgai lancetiniai, pa­eiliui išsidėstę, 20-30 cm ilgio ir 5-6 cm pločio, iš viršaus bliz­gantys, tamsiai žali (pasitaiko ir margalapių formų). Nuo tie­siai augančių ūglių eina horizontalūs kito tipo ūgliai (ūsai), pa­našūs į orines palaipas (tai stiebo atmainos). Ūsai turi neišsi­vysčiusius lapus ir užsibaigia jaunų lapų skrotelėmis. Žiedai smulkūs, surinkti į viršūninius, svyrančius žiedynus, su malo­niu hiacintų kvapu. Augalo tėvynė Meksika.

Auginama kalizija lengvai, tai labai nereiklus augalas, ku­riam reikia geros šviesos, tačiau tolėliau nuo saulės. Žiemą rei­kia žemesnės temperatūros, bet ne žemesnės kaip 12° C. Daž­niausiai žiemą prasideda ramybės periodas, bet gerai laistomas augalas nenumeta lapų ir auga toliau. Geriausia auginti plačiuose keramikos vazonuose arba hidroponikoje. Užaugusį augalą rei­kia nupjauti, ūglius susodinti. Laistyti saikingai, tačiau ne per daug. Žiemą laistyti 2-3 kartus per savaitę. Natūraliomis sąly­gomis auksinis ūsas dauginamas šoniniais nariuotais ūgliais. Susidūrę su žeme ūgliai išleidžia šaknis ir palaipsniui atsijun­gia nuo motininio augalo, todėl auksinis ūsas aptinkamas daž­nai grupėmis po keletą egzempliorių. Taip pat dauginasi gerai mums žinomos žemuogės. Svarbus skirtumas tik tas, kad pa­grindinis kalizijos ūglis netrumpas, nes natūraliomis sąlygomis

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

II DALIS Ryšys tarp auksinio ūso ir dichorizandros

 

šoniniai ūsai remiasi į šalia esančius me­džius ar krūmus. Namų sąlygomis reikia pri­rišti augalą prie atramos, kad pagrindinis stiebas nesulinktų dėl savo ir šoninių ūglių svorio. Augalas dauginamas auginiais ir ūsais. Pradeda žydėti jau antraisiais metais, bet kambario sąlygomis tai retenybė.

Didelis darbas tiriant optimalias dau­ginimo ir auginimo šio augalo sąlygas buvo atliktas Sankt Pe­terburgo universiteto biologijos katedroj e vadovauj ant Liudmilai Semionovai. Šio darbo rezultatai buvo išspausdinti knygelėje "Kalizija - auginimas ir naudojimas", kuri išleista serijoje "Vais­tiniai ir egzotiniai augalai". Viena iš šių puikių knygų pateko pas mane, ir autoriui leidus aš pasidalysiu joje išspausdintais patarimais, kaip auginti šį augalą.

I būdas-įsišaknijimas vandenyj e. Šviežiai nupjautus au­ginius įdeda į vandenį taip, kad 3/4 stiebo būtų vandenyje. Šak­nis jie išleidžia po 7-10 dienų. Vertikalūs ūgliai su stambesnių lapų skrotele šaknis išleidžia ankščiau negu šoniniai. Šį proce­są galima pagreitinti įdedant augimo stimuliatorių epiną. Tuo atveju reikia 4 parų.

II būdas - šviežiai nupjauti auginiai sodinami į puodus su žemėmis, gerai apipurškiami, uždengiami polietileno mai­šeliais ir / arba plastiniais gaubteliais ir išstatomi į išsklaidytą šviesą 3A1 dienoms. Paskui nuimame polietileną ir 1 dieną pa­liekame silpnoje šviesoje, gausiai laistant augalus ir apipurškiant. Paskui augalus statome į įprastą šviesą gausiai laistyda­mi dar keletą dienų.

 

III būdas - šoninių horizontalių ūg­lių įsodinimas tiesiogiai nuo stiebo į žemę. Šį būdą galima panaudoti auginant auksinį ūsą šiltnamiuose arba lysvėse po plėvele. Pa­grindinį kiekvieno augalo stiebą pririšame arba pritvirtiname prie atramos, o šoniniai auga laisvai, pasiekia žemę ir įsišaknija. No­rint pagreitinti šį procesą, reikia ūglius iš­tiesti išilgai stelažo arba lysvės, nenupjauti jų nuo pagrindinio stiebo, bet užberti žemėmis. Po keleto dienų jie išleidžia šak­nis, ir tuomet galima nupjauti, persodinti į kitą vietą, jeigu ten per ankšta, arba palikti vietoje, kad susidarytų vienos veislės augalų grupės. Tuo tikslu pagrindiniai augalai sodinami toliau vienas nuo kito*.

Kadangi kalizija labai greit auga, ją galima auginti sode. Mano draugas, gyvenantis Volgogrado srityje, būtent taip ir da­ro. Kai aš jam papasakojau apie nuostabų vaistinį augalą, jis nusijuokė ir pasakė, jog žino ir jau 2 metai, kai augina auksinį ūsą. Pačius stambiausius ir vertingiausius egzempliorius - spi­ritinei trauktinei paruošti - jis augina darže. Daugina jis augi­niais nuo ūsų, kuriuos įstato į vandenį balandžio pradžioje. Mė­nesio pabaigoje pasirodo šaknys, ir tada augalas sodinamas į atvirą dirvą. Žemė turi būti gerai patręšta: 1 kibirui sušutusio mėšlo reikia 0,5 kibiro pelenų ir 100 g superfosfato. Mano drau­gas auksiniam ūsui išskyrė visą lysvę, per vasarąjis nuima tris ūsų derlius, o rudenį nupjauna visą augalą ir kiekvieną jų užpi1a 2 litrais degtinės. Pats geria trauktinę ir kitus ja aprūpina.

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

Natalja papasakojo man puikiąistori-ją, įvykusią prieš keletąmetų, kai apie auk­sinio ūso gydomąsias savybes niekas nieko nežinojo. Pas ją į svečius atėjo biologijos mokytoja, pamačiusi kaliziją, aiktelėjo ir tuoj paprašė duoti ataugą. Paaiškėjo, jog šis augalas yra puikus eksponatas biologijos ka­binetui. Jis naudojamas dėstant temas: "Ve­getatyvinis dauginimas" ir "Ūglis". Nereiklus ir greit augantis augalas greit paplito visoje mokykloje. Ypač jį pamėgo papū­gėlė Petrūša, gyvenanti gyvajame kampelyje. Galima sakyti, jog papūgėlė pirmoji pastebėjo puikias šio nuostabaus augalo savybes. Mes juk žinome, jog gyvūnai ir paukščiai niekada ne­klysta pasirinkdami, kas naudinga, o kas žalinga.

 

III DALIS

Auksinis ūsas - stebuklingas gydytojas?

Stebuklais žmonės paprastai vadina ką nors nepaaiškina­mo, neįtikėtino, keisto. Štai ir auksinio ūso pripažinimas vaisti­niu augalu man pasirodė gana keistu dalyku. Jūs žinote, kaip dažnai pastaruoju metu mes girdime apie įvairias panacėjas nuo visų ligų. Daugelis vaistų tampa madingi, ir žmonės ima juos vartoti, tikėdamiesi stebuklingai pasveikti, tačiau dažniau su­laukia priešingų rezultatų, o toliau tenka gydytis nuo jų pasek­mių. Todėl aš visada patariu savo skaitytojams labai atsargiai elgtis su liaudies receptais, ypač tuomet, jeigu garantuojamas 100 % išgijimas nuo visų ligų.

Panacėjos pasaulyje nėra, ir vargu ar ji kada nors atsiras. Be to, kiekvienam atskiram atvejui egzistuoja tam tikra gydy­mo schema. Tai liečia tiek naujus receptus, tiek ir seniai žino­mus. Aš nesakau, jog visi nauji receptai yra blogi, bet pagrindi­nio gydytojų priesako - nepakenk - stengiuos laikytis ir jums patariu. Todėl primygtinai prašau konsultuotis su specialistais bet kuriuo atveju, juk kiekvienas organizmas yra individualus ir reikalauja individualaus gydymo. Ypač tai liečia vaikus. Mes dažnai pamirštame, kad vaikams reikalinga žymiai mažesnė vaistų koncentracija ir vartojame suaugusiųjų preparatus. To­kio "gydymo" pasekmės gali būti labai liūdnos.

19

 

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

iš kitos dalies.

Kodėl kalizija gydo?

Jūs, brangūs skaitytojai, puikiai žinote, jog niekas šiame pasaulyje nevyksta šiaip sau, viskam yra paaiškinimas. Tą patį galima pasakyti ir apie vaistinius augalus. Jų puikios savybės priklauso nuo vienų ar kitų cheminių medžiagų, tam tikru būdu veikiančių žmogaus organizmą. Pavyzdžiui, gydomosios svo­gūno ar česnako savybės priklauso nuo didelio fitoncidų* kie­kio. Visiems gerai žinomos kalankės sultyse yra: flavonoidų, rauginimo medžiagų, įvairių organinių rūgščių (citrinos, acto, obuolių), fermentų, angliavandenių, įvairių mikro- ir makroe-lementų - magnio, aliuminio, kalcio, silicio, mangano. Aišku, man tai irgi žinoma. Ir mano draugas Nikolajus, kritinio proto žmogus, abejojantis dėl visų nepaaiškinamų faktų, išmokė ma­ne visur ieškoti mokslinio paaiškinimo. Štai ir šiuo atveju man teko susipažinti su dideliu literatūros kiekiu ir susitikti su spe­cialistais, kad surastume tiesą.

* Fitoncidai - biologiškai aktyvios augalų medžiagos, galinčios nugalėti ir sustabdyti virusines infekcijas.

III DALIS Auksinis ūsas - stebuklingas gydytojas?

 

Pasirodo, vaistinėmis komelininių šei­mos savybėmis mokslininkai susidomėjo la­bai seniai. Šie tyrimai buvo pradėti Harvar­do universitete Amerikoje ir Kanadoje. Mokslininkai tyrinėjo Pietų ir Centrinės Amerikos tropinių miškų augalų savybes. Būtent šie regionai padovanojo mums dau­gelį naminių augalų:  alokaziją, kai kurias

alavijų rūšis, kalankę, tradeskantę (Tradescantia), zebriną(Zeb-rina Schnizl), pasiflorą (Herbą Passiflorae) ir kt. Ne visi žino, jog daugelis augalų, turinčių haliucinogenų ir narkotinių me­džiagų, yra kilę iš ten. Dabar jie naudojami vaistinių preparatų komponentams gauti.

Tirdami Meksikos vaistinius augalus, Amerikos ir Kana­dos mokslininkai atkreipė dėmesį į kaliziją kvapiąją, kurios sul­tyse buvo didelis biologiškai aktyvių medžiagų kiekis. Tos me­džiagos turėjo poveikio ir vėžinėms ląstelėms. Tie tyrimai tę­siasi iki šiol.

80-aisiais praeito amžiaus metais Rusijoje kaliziją kvapi­ąją tyrė Irkutsko medicinos instituto mokslininkų grupė, vado­vaujama prof. Semionovo. Apie šiuos tyrimus buvo žinoma iš Virktoro Teliatjevo knygos "Rytų Sibiro laukiniai vaistiniai au­galai".

Irkutsko mokslininkų darbas parodė, jog kalizija kvapioji tikrai turi ryškių gydomųjų savybių biologiškai aktyvių medžia­gų dėka. Tačiau, brangūs skaitytojai, jums gerai žinoma, jog ta pati medžiaga priklausomai nuo situacijos vienu metu gali būti ir vaistai, ir nuodas. Būtent todėl gydomųjų augalų savybių ty­rimui skiriama tiek daug laiko ir jėgų. Kiek tyrimų tenka atlikti

Kalbėdami apie auksinį ūsą, visi spe­cialistai mane perspėdavo, jog jis nėra uni­versalus vaistas, jo gydomosios savybės dar tiriamos, nors kai kurios preparatų iš kali-zijos schemos jau sukurtos. Tiksliai dar ne­galima pasakyti, kokios augalo medžiagos turi gydomųjų savybių. Tačiau daug toje sri­tyje jau padaryta, bet apie tai jūs sužinosite

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

III DALIS Auksinis ūsas - stebuklingas gydytojas?

 

mokslininkams, kad išsiaiškintų visus vais­tinių augalų žaliavos privalumus ir trūku­mus!

Auksinis ūsas taip pat netapo išimti­mi: paaiškėjo, jog geriant vaistus gali būti pakenktos balso stygos, dėl ko dingsta bal­sas, o atstatyti pažeistas balso stygas labai sunku. Išorinis vaistų iš šio augalo vartoji­mas greičiau gydo žaizdas, nudegimus, trofines opas, nušali­mus. Tačiau net išorinis naudojimas reikalauja konsultacijos su

gydytoju.

Šiuo metu vaistines auksinio ūso savybes tiria Sankt Pe­terburgo universiteto biologijos katedros mokslininkai.

Tai kokios gi tos stebuklingosios šio nuostabaus augalo savybės, nekantraudami paklausite jūs. Pasirodo, kalizijos sul­tyse yra biologiškai aktyvių medžiagų iš flavonoidų (flavono-lų) ir steroidų (fitosteroidų) grupės.

Flavonoidai - medžiagos, esančios aukščiausios pakopos augaluose. Dauguma jų pigmentai, kurie įvairiems augalų or­ganams suteikia spalvą, kiti - rauginimo medžiagų pradinin­kai. Kai kurie flavonoidai turi antiseptinio poveikio ir R-vita-mininio aktyvumo.

Šias medžiagas naudoja farmacijos pramonėje dažams, maisto antioksidantams, antiseptikams gaminti. Kalizijos sul­tyse yra du flavonoidai: kvercetinas ir kempferolis.

Kvercetinas (3, 4, 5, 7 tetrahydroxyflavonoI) turi R-vita-mininio ir antinavikinio aktyvumo, spazminio, antioksidanti­nio, diuretinio poveikio.

Aš jau rašiau apie kvercetiną knygoje "Svogūnas gydo".

 

Ši medžiaga kartu su kitais biologiškai ak­tyviais junginiais suteikia svogūnui galimy­bę kovoti su onkologiniais susirgimais. Kvercetinas taip pat naudojamas gydant kraujavimo diatezes*, alerginius susirgimus, kraujo išsiliejimas į akies tinklainę, kapi­liarų veiklos sutrikimą, reumatą, nefritą, hi­pertoniją, tymus, skarlatiną, vidurių šiltinę. Nemažas ligų sąrašas, visiškai paaiškinantis kai kurias auksi­nio ūso galimybes, ar ne? Bet tai dar ne viskas.

Kempferolis (kaempferol) turi tonizuojančio, kapiliarus stiprinančio, diuretinio poveikio, taip pat ir priešuždegiminių savybių, šalina natrio druskas.

Jis vartojamas sutrikus šlapimo šalinimo sistemai, gydant alerginius susirgimus, įeina į priešuždegiminių preparatų sudė­tį.

Kalizijos sultyse be flavonoidų yra steroidų (fitosterolių) grupė. Steroidai, esantys augaluose, vadinami fitosteroliais, jie biologiški augalų gyvybingumo reguliatoriai; pavyzdžiui, kai sustoja steroidų sintezė, sutrinka aukštųjų augalų žydėjimas. Ste­roidai plačiai paplitę gyvūnų ir žmogaus organizme, jie atlieka biologinių reguliatorių funkciją, jiems priklauso D grupės vita­minai, tulžies rūgštys, steroidiniai hormonai.

Beta sitosterolis {beta-sitosterot) priklauso cheminiųjun-ginių fitosteroidų grupei, turi estrogeninio** aktyvumo (daro įta­ką baltymų biosintezei) ir antisklerotinio, priešnavikinio, anti-bakterinio poveikio.

Ligos, susijusios su kraujo krešėjimo sutrikimais ir kraujagyslių patolo-

gija-

Estrogenai - lytiniai moterų hormonai.

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

III DALIS Auksinis ūsas - stebuklingas gydytojas?

 

Beta sitosterolis vartojamas sutrikus medžiagų apykaitai (padidėjus cholestero­lio kiekiui), gydant endokrininės sistemos ligas, prostatitą, prostatos adenomą. Šiuo metu aktyviai tiriamas šios medžiagos prieš-navikinis aktyvumas.

Be biologiškai aktyvių medžiagų ka-lizijos sultyse aptikti tokie svarbūs žmogaus organizmui elementai, kaip chromas, nikelis, geležis, varis. Chromas aptinkamas organizmuose tik pėdsakais, bet nepai­sant to jis plačiai vartojamas homeopatijoje. Geležis įeina į he­moglobino sudėtį, jos stygius organizme sukelia anemiją (ma­žakraujystę). Varis, kaip ir geležis, dalyvauja išnešiojant de­guonį, ląstelių kvėpavimo metu saugo deguonies atsargas sme­genyse. Vario jonų yra daugelio fermentų sudėtyje, kurie regu­liuoja medžiagų apykaitos procesus ir dalyvauja sudarant kau­lų audinius. Pastaruoju metu varis plačiai naudojamas liaudies medicinoje.

Kaip matote, brandūs skaitytojai, auksinis ūsas yra iš tie­sų "auksinis" esančių jame biologiškai aktyvių medžiagų ir rei­kiamų elementų požiūriu. Chemijos ir farmacijos akademijos mokslininkų duomenimis, dideli veikiančios medžiagos kiekiai yra kalizijos šoniniuose ūgliuose. Dabar aš ramiai galiu pereiti prie kitos dalies, kurioje bus kalbama apie šio nuostabaus auga­lo panaudojimą.

Auksinis ūsas: už ir prieš

 

Ieškodamas medžiagos šiai knygai, aš kreipiausi į savo seną pažįstamą, biologą ir augalų terapeutą Dmitrijų Sviečkiną. Apie jį man priminė mūsų sena pažįstama Valen­tina Ivanovna. Dmitrijus tiria kultūrinių au­galų vaistines savybes, ir Valentina Ivanovna nuolat bendrauja su juo. Gyvena jis Tū­loje, ir mes kartais keičiamės su juo konsultacijomis. Aš kon­sultuoju, kaip naudoti trindažolę (Comarum) ir kitus laukinius augalus, o Dmitrijus teikia man informacijos apie kultūrinius ir naminius augalus.

-Paskambink tu Sviečkinui, - patarė man Valentina Ivanovna. - Jis jau apie 2 metus užsiima auksiniu ūsu, gal ką nors patars. Tik atsargiai klausinėk, nes jis supyks, kad dėl šio auga­lo kilo triukšmas ir daromi pinigai, o gydo ne pats augalas, bet jo pagrindu paruošti preparatai, kurių paruošimo receptūra turi būti labai tiksli, ir naudoti juos reikia atsargiai.

Kitą dieną aš paskambinau Dmitrijui ir paprašiau jo pa­konsultuoti, o jis labai apsidžiaugė ir pakvietė į svečius.

-N a jau ta mada vaistiniams augalams, - kalbėjo augalų terapeutas, rodydamas man nedidelį šiltnamį, kur jis augina kaliziją. - Skelbia, jog tai panacėja nuo visų ligų, savybės ištirtos dar ne galutinai, o gydymo schema turėtų būti parinkta indivi­dualiai, kitaip galima sulaukti bėdų. Aš jau 2 metai užsiimu auksiniu ūsu, renku receptus, savo laboratorijoje atlieku ekspe­rimentus, susitinku su žmonėmis, kurie juo gydėsi, ir tai neap­siimu gydyti. Receptus dalinu, bet visada perspėju apie šaluti­

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

III DALIS Auksinis ūsas - stebuklingas gydytojas?

 

Prašau griežtai laikytis re­ceptūros.

Neseniai man paskambino viena mo­teris ir ėmė kaltinti šarlatanybe, pasakiusi, kad ji vartojo auksinį ūsą kaip vaistą nuo bronchinės astmos šešerių metų vaikui. Dėl to jis apsinuodijo. Receptą ji paėmė iš drau­gės, o ši buvo paėmusi iš manęs. Aš labai nusiminiau ir išbariau moterį. "Argi galima, - sakau, - duoti vaikui vaistus, skirtus suaugusiam žmogui, nepasikonsultavus su gydytoju? Bet koks vaistinis augalas, net pats žymiausias, gali sukelti nepataisomą žalą sveikatai, jeigu neteisingai jį var­tosime ir gydysimės patys. Net ir auksinis ūsas nėra išimtis".

Kaip aš sužinojau apie auksinį ūsą, istorija labai įdomi, ir aš ją tuoj papasakosiu.

Voru vadinamas augalas, arba vieno recepto istorija

-Aš manau, niekam ne paslaptis, kad oficialioji medici­na, ypač homeopatija, dauguma savo žinių semiasi iš liaudies 1 legendų ir senovinių žolininku receptų, - pradėjo pasakoti Dmitrijus. - Aišku, negalima viskuo tikėti nepatikrinus ir tuoj nau­dotis tais receptais, bet reikia atidžiai juos ištirti. Dar 20-aisiais praeito amžiaus metais Amerikos mokslininkai ėmė studijuoti Lotynų Amerikos vietinių gyventojų legendas apie vaistinius augalus ir surinko labai vertingos medžiagos, kurios pagrindu pradėjo tyrimus. Ištyrė per 30000 augalų rūšių ir paaiškėjo, jog daugelis iš tų augalų, kuriuos vartojo vietiniai gyventojai savo

 

medicinoje, iš tiesų turi unikalių gydymųjų savybių. Aš, savo ruožtu, susidomėjau Ame­rikos kolegų darbais ir radau juose daug įdo­maus savo darbams. Ypač mane sudomino vienas augalas, kurį vietiniai Meksikos gy­ventojai vadino "augalas voras" (spider ploni). Jam buvo priskiriamos nuostabios antiseptinės ir žaizdas užgydančios savybės.

Mokslininkų darbuose aprašomas atvejis, kai mokslinėje ekspedicijoje įvyko nelaimė, dėl kurios vienas iš mokslininkų buvo smarkiai sužeistas. Šiltame drėgname klimate žaizdos komplikavosi, iki artimiausio stambaus miesto buvo gana toli. Vietiniai gyventojai pasiūlė kreiptis į burtininkę, kuri, jų nuo­mone, puikiai išmanė gydomąsias augalų savybes, gerai gydė žaizdas ir net gyvūnų įkandimus. Ekspedicijos nariams neliko kitos išeities, kaip pasinaudoti aborigenų pagalba, tuo labiau kad tyrė Meksikos vaistinę florą ir jų planuose buvo užmegzti ryšius su vietiniais gyventojais bei surinkti informaciją apie vais­tinius augalus ir jų panaudojimą.

Mokslininkai manė, kad burtininkė naudoja kokį nors tepalą vietinio augalo pagrindu. Jie buvo labai priblokšti, kai mo­teris išėjo į kiemą ir nuskynė keletą lapelių nuo iš pažiūros la­bai keistos apie metrą dydžio gėlės. Nuo sultingo žalio stiebo į šalis augo beveik bespalviai ūgliai, padengti žvyneliais, užsi­baigiančiais lapų skrotelėmis. Nuskintus lapus žiniuonė kruopš­čiai nuplovė ir sutrynė grūstuvėje. Gautą košelę ji uždėjo ant žaizdos ir aprišo. Aprišimo medžiagą mokslininkai paėmė sa­vo, nepasitikėdami keistų vietinių gyventojų naudojamų sku­durų sterilumu. Po 3 dienų ligonio savijauta pagerėjo, uždegimas atslūgo, ir žaizdos ėmė gyti. Raištį kei­tė kasdien, ir po savaitės ekspedicija galėjo išvykti, paėmė su savimi lapų nuovirą: bur­tininkė tvirtino, jog jis nesuges kelionėje. Be to, mokslininkai surinko daug medžia­gos apie atogrąžų miškų vaistinius augalus.

Kiek vėliau aš aptikau užsienio moks­lininkų publikacijas, skirtas kalizijos vais­tinėms savybėms. Ji buvo aprašoma drauge su augalais, veikiančiais vėžinius navikus ir gerai užgydančiais bei dezinfekuojančiais žaizdas. Po to aš galutinai nusprendžiau au­ginti ir tirti auksinį ūsą.

­

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

III DALIS Auksinis usas - stebuklingas gydytojas?

 

 

Nuostabų augalą, gydantį žaizdas, vie­tiniai gyventojai vadino voru. Toks keistas

pavadinimas susijęs su tuo, jog augalas turi ūglius tarsi ūsus, primenančius išskėstas voro letenėles. Žolininkė teigė, jog be žaizdų gydymo augalas dar malšina sąnarių skausmus, gydo sutrenkimus ir opas, normalizuoja žarnyno veiklą. Be abejo, šio augalo savybes reikėjo kruopščiai patikrinti, o tai, kad nuo­viras tikrai nesugedo per 3 savaites, kol tęsėsi ekspedicija, ir žaizdos visos užgijo, mokslininkai įsitikino patys.

- Tu, Saša, aišku, supratai, kas tai buvo per augalas, -nusišypsojęs tarė Dmitrijus. (Aš įsitikinęs, kad ir jūs, brangūs skaitytojai, jau supratote, jog kalbama apie mano knygos hero­jų, auksinį ūsą). - O aš tuo metu net nesuvokiau, apie ką kalba­ma. Aš žinojau kultūrinius augalus su ūsais, pavyzdžiui, chlo­rofilą (Chlorophytum) kuoduotąjį, bet jo stiebas trumpas ir jis negali užaugti iki metro aukščio. Tik po mėnesio aš pamačiau aprašytą augalą Londono botanikos sodo šiltnamyje ir sužino­jau jo pavadinimą. Užsienyje kalizijos kvapiosios pavadinimas - "nupintas augalas", arba "augalas pintinė" {basketplani) ir naudojamas kaip ampelinis (svyrantis) kartu su tradeskante ir zebrina; išliko taip pat ir liaudies pavadinimas - "augalas vo­ras".

IV DALIS Auksiniai vaistai

IV DALIS Auksiniai vaistai

Kaip vartoti auksinį ūsą

Pokalbį apie naminį ženšenį (kaip kartais auksinį ūsą va­dina liaudis) mes pratęsėme kitą dieną po gana nemalonaus įvy­kio. Kalbėdamas su Dmitrijumi prie puodelio arbatos, aš dėl emocijų pertekliaus apsipyliau verdančiu vandeniu ir, kaip jūs suprantate, man jau neberūpėjo pokalbis.

- Štai ir puiku! - sušuko Dmitrijus. - Tuoj išbandysi auk­sinio ūso gydomąsias savybes ant savęs.

Aš pabandžiau prieštarauti, bet buvo jau vėlu: jis nusky­nė didelį augančios kalizijos lapą ir ėmė jį plauti.

- Ko tu taip j audiniesi? - užbėgo už akių mano prieštara­vimams žolininkas. - Juk jeigu gamtoje tu įsipjauni, tai ramiai pridedi prie žaizdos gysločio (Plantago) lapą, o dar visai nese­niai apie šį augalą nieko nežinojome.

- Ne, man tik keista, kad tu tą augalą vartoji "gyvą", -ėmiau teisintis aš.

- Šį augalą galima vartoti įvairiai, priklausomai nuo ligos ir gydymo būdo, bet ir, kaip tu pasakei, gyvąjį naudoja gana efektyviai, - tarė Dmitrijus, vikriai pritvirtindamas lapą prie nudegintos vietos. - Tu pasėdėk, o aš tau viską papasakosiu.

Auksinio Uso naudojimo būdai

Spiritinė trauktinė

Spiritinei trauktinei naudoja šoninius ūglius, susidedančius iš rudai violetinių mazgų, ki­taip sąnarėlių tarp kurių yra dalelės. Auga­las tuomet laikomas tinkamu vaistams, kai jame jau yra 8-10 sąnarėlių. Reikia paimti 30-40 dalelių (kon­centracija gali kisti), susmulkinti ir užpilti 1 litru degtinės, tam­sioje vietoje palaikyti 10-15 dienų periodiškai supurtant. Trauk­tinė tampa tamsiai violetinės spalvos, paskui ją reikia nukošti ir laikyti tamsioje vėsioje vietoje. Kartais trauktinei naudojamas visas augalas paliekant tik jo viršūnę tolimesniam auginimui.

 

Įvairios koncentracijos trauktinė vartojama tiek išoriniam gydymui, tiek gerti gydant osteochondrozę, sutrenkimus, tuber­kuliozę, bronchinę astmą, pneumoniją, pooperacines sąaugas, polipus, fibromas, miomas ir t. t.

Užpilas

Užpilui naudojami augalo lapai. Vieną stambų lapą, ne mažes­nį kaip 20 cm ilgio, įdėkite į stiklinį arba keramikinį (bet ne me­talinį) indą, užpilkite 1 litru verdančio vandens, kruopščiai ap­gaubkite ir palaikykite parą. Užpilą galima paruošti termose. Gautas skystis yra rausvai violetinės spalvos.

Užpilus vartoja diabetui, pankreatitui, kepenų ligoms, virš­kinamojo trakto ligoms gydyti bei organizmui valyti ir 1.1.

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

IV DALIS Auksiniai vaistai

 

Tepalas

Tepalas ruošiamas iš augalo lapų ir stiebų košelės arba sulčių bei riebaus pagrindo. Pri­klausomai nuo naudojimo pagrindu galima paimti vaikišką kremą vazeliną, kiaulės ar­ba barsuko taukus. Sultis reikia sumaišyti su pagrindu 1 : 3 santykiu, o košelę 2: 3 santy­kiu.

Tepalas su vaikiško kremo ar vazelino pagrindu naudoja­mas gydant trofines opas, odos susirgimus ir sumušimus. Pre­paratus su kiaulės arba barsuko taukų pagrindu rekomenduoja­ma naudoti sąnarių ligoms gydyti ir įtrinti persisaldžius.

Aliejus

Auksinio ūso aliejų galima paruošti keliais būdais.

1. Išspauskite sultis iš auksinio ūso lapų ir stiebų, likusias iš­spaudas išdžiovinkite, susmulkinkite, užpilkite alyvuogių alie­jumi, palaikykite 2-3 savaites, nuspauskite. Gautą aliejų laiky­kite tamsiame stikliniame inde tamsioje vietoje.

2. Susmulkintus augalo ūsus užpilkite alyvuogių ar saulėgrąžų aliejumi 1 : 2 santykiu. Įdėkite į orkaitę ir troškinkite 8-10 va­landų 30-40° C temperatūroje. Masę reikia nukošti ir laikyti šaldytuve.

Aliejus iš kalizijos tinkamas naudoti masažui, įtrynimams, gydant artritus ir artrozes, taip pat ir odos ligas.

Gydymo tikslais taip pat naudojami žali gyvi lapai ir ūsai - susmulkinti arba sutrinti.

Priklausomai nuo ligos ir gydymo schemos, naudojamos įvairios trauktinės ir užpilo koncentracijos. Daugelyje atvejų auk­sinis ūsas vartojamas su kitomis medžiago­mis (medumi, aliejumi, kahoru ir 1.1.). Gy­vas augalas dažniausiai dedamas išoriškai: nepamirškite apie jo poveikį balso stygoms ir individualius organizmo ypatumus.

Išorinis auksinio ūso naudojimas

Išoriškai auksinis ūsas vartojamas su kompresais, įtryni­mais, aplikacijomis suvilgius juo tamponus. Naudojame spiri­tinę trauktinę, sultis, susmulkintas augalo dalis, žalius lapus.

 

Sumušimai

Gydant sumušimus rekomenduojama naudoti spiritinę trauktinę, aliejų arba tepalą auksinio ūso pagrindu, įtrinant pa­žeistas vietas. Sutrintus arba mėsmale sumaltus lapus prideda­me kaip kompresus 2 valandoms gydant mėlynes arba smar­kius sumušimus. Dmitrijaus stebėjimais, jeigu tuoj po sumuši­mo uždėsime trauktinės kompresą, išvengsime mėlynių. Kom­presai malšina skausmą ir šalina naviką. Nuo rimtų traumų (lū­žių ir smarkių sumušimų) rekomenduojama gydytis spiritine trauktine.

Trauktinę reikia gerti po desertinį šaukštą 3 kartus per dieną 10 dienų iš eilės. Po to padaryti savaitės pertrauką ir atlikti dar vieną gydymo kursą. Reikalui esant proce­dūrą galima pakartoti.

Trauktinė padidina apsaugines orga­nizmo jėgas, stimuliuoja žaizdų gijimą, pa­šalina uždegimą.

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

IV DALIS Auksiniai vaistai

 

Nudegimai, nušalimai, uždegiminiai procesai, gyvūnų įkandimai

Nudegimų nušalimų, šunvočių gydymui naudojame švie­žią, tik paruoštą košelę iš lapų. Košelei lapus ar ūsus sumalame mėsmale arba (pageidautina) sutryname grūstuvėliu porcelia­ninėje grūstuvėje. Gautą masę reikia uždėti ant 2 sluoksnių binto ir pridėti prie žaizdos (bintu prie pažeistos vietos); raištį reikia keisti 2 kartus per parą. Gydant šunvotes, žaizdas, gyvūnų įkan­dimus naudojame sveikus, kruopščiai nuplautus lapus, ne ma­žesnius kaip 20 cm ilgio; galima naudoti ir dalį lapo. Kalizija turi stiprių dezinfekcinių savybių, šalina uždegiminį procesą, gydo žaizdas; jos dėka  audiniai atsistato 2 kartus greičiau.

Galite manimi patikėti, brangūs skaitytojai, tai tiesa. Po perrišimo panaudojus auksinį ūsą, kurį man uždėjo Dima, skaus­mas nuo nudegimo atslūgo, o po 2 dienų nuo jo neliko jokio pėdsako. Aš tuoj pasiėmiau sau ataugą, nusprendęs, jog buityje tai reikalingas augalas.

 

Odos ligos

Auksinio ūso sultys vartojamos gydant odos ligas: dermatitus, psoriazę, dedervinę, trofines žaizdas. Kartais sultys vadinamos "gyvuoju vandeniu", jos turi puikių bakte­rijas naikinančių ir žaizdas gydančių savy­bių. Šviežiai išspaustomis sultimis reikia su­drėkinti vatos tamponą ir kasdien daryti ap­likacijas.

Sultims reikia tik nuskintus stambius apie 20 cm ilgio lapus susmulkinti porcelianiniame arba stikliniame inde ir išspausti per marlę. Taip pat galima išspausti sulčiaspaude, likusias iš­spaudas panaudoti ruošiant užpilus ir gydant sumušimus.

Gydant dermatitus, ichtiozę ir padidėjusį odos sausumą naudojamas kalizijos tepalas lanolininio kremo pagrindu. Alie­jų, paruoštą pirmuoju būdu, ir tepalą vaikiško kremo pagrindu gerai tinka naudoti kosmetikoje nuo sausos ir jautrios odos. Nuo spuogų, išbėrimų padeda auksinio ūso spiritinė trauktinė.

Otitai

Kaliziją galima naudoti ir ausies uždegimui gydyti. Štai kokią istoriją papasakojo man Dmitrijus.

- Viena mano pacientė nuo vaikystės sirgo otitu. Kiek­vieną rudenį ji patirdavo aštrius skausmus ir visą mėnesį pra­leisdavo ligoninėje. Paskutinio paūmėjimo metu gydytojai jai pasakė, jog galimas ausies būgnelio pažeidimas ir, aišku, klau­sos netekimas. Įsivaizduokite, ką ji patyrė tai išgirdusi: ji profesionali muzikė. Sutrikusi ji aplankė daug gydytojų, bet rudenį priepuolis vėl pasikar­tojo.

Žinodama apie stebuklingas antibakterines auksinio ūso savybes, moteris nu­sprendė gydytis juo, užėjo pas mane ir pa­prašė augalo. Sutrynusi lapus, kad atsirastų sultys, ji sudrėkino sultimis vatą ir įdėjo į ausį. Iki vakaro skausmas aprimo ir savijauta pagerėjo. Po 3 dienų nuo uždegimo neliko nė pėdsakų. Tai buvo pirmas ruduo, kai neprireikė ligoninės. Kitais metais rugsėjo pradžioje ji ėmė gerti užpilą profilaktiškai - po 2 valgomuosius šaukštus 3 kar­tus per dieną 40 minučių prieš valgį. Priepuoliai nebepasikarto­jo

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

IV DALIS Auksiniai vaistai

 

.

Osteochondrozė, radikulitai, sąnarių ligos

- Viena mano pažįstama Natalja Ivanovna, - tęsė pasako­jimą Dmitrijus, pasidalijo su manimi savo patirtimi, kaip nau­doti kalizijos užpilą gydant osteochondrozę. Daug metųji ken­tėjo dėl kaklo ir dilbio skausmų. Pavasarį ir rudenį skausmai buvo tokie aštrūs, jog ji negalėjo pasukti galvos ir pakelti deši­nės rankos. Poliklinikoje jai sakydavo: "Kaklo slankstelių os­teochondrozė" ir kasmet jai skirdavo gydymą: ampules, masa­žą, įtrynimus. Sužinojusi apie auksinio ūso gydomąsias savy­bes, ji užsiaugino jį namuose ir paruošė spiritinę trauktinę, ku­rią gerdavo 2 kartus per dieną nuo tromboflebito. Paūmėjimo metu j i pabandė įtrinti kaklo slankstelius trauktine. Po 5 įtryni­mų skausmas atslūgo ir prasidėjo palengvėjimas. Dabar ji nau­doja ne tik įtrynimus, bet ir kompresus. Ji sudrėkina keleto

 

sluoksnių bintą auksinio ūso trauktine ir de­da prie skaudamos vietos 2 valandoms, kar­todama tai 2 kartus per dieną. Palengvėji­mas jaučiamas labai greit. Ji gydosi auksi­niu ūsu pati ir pataria savo pažįstamiems.

Trauktinė įtrynimams ir gerti šiuo atveju ruo­šiama labiau koncentruota: reikia paimti 40 sąnarėlių (dalių) ir užpilti 0,5 litro degtinės, laikyti 20 dienųtamsioje vietoje, periodiškai supurtant. Naudoti galima kompresams ir įtrynimams, gerti po 1 valgomąjį šaukš­tą 3 kartus per dieną prieš valgį.

-Ir ko aš tau apie sąnarių gydymą pasakoju, tu juk didelis šiuo klausimu specialistas, sukūrei visą šių ligų gydymo siste­mą. Aš girdėjau apie tavo trauktinę, žmonės labai giria, seniai norėjau paprašyti tavęs recepto.

- Koks aš specialistas! Iš tiesų, šiuo klausimu daug do­mėjausi, ir trauktinė mano daug kam padeda, bet net savo kny­goje aš aprašau ne tik savo patirtį, bet ir kitų žmonių žinias. Mane labai domina įvairių vaistinių augalų naudojimas gydant šias ligas, ypač jeigu vaistas auga ant palangės. Aš tai trintažolę (Comarum) žmonėms paštu siunčiu, nes ją paruošti sunku. O trauktinės receptą aš tau duosiu, žinoma, duosiu, man negaila.

Korodeckio pelkinės trindažolės trauktinė

Vieną porciją (150 mm, maždaug 1/3 puslitrinio butelio) smul­kiai susmulkintų pelkinės trindažolės šaknų (Comarum palustre) užpilkite 0,5 litro degtinės ir palaikykite 3 savaites, periodiš­kai supurtydami. Prieš vartodami nukoškite. Gerkite po 1 arba­

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

IV DALIS Auksiniai vaistai

Arbatinį šaukštelį 3 kartus per dieną prieš valgį. Trauktinės šaukštelį galima atskiesti su 50 mg vandens.

Šios trauktinės pakaks vienam gydymo kur­sui, kuris trunka apie 1,5 mėnesio. Paskui reikia padaryti mėnesio pertrauką ir gydymą pakartoti. Rekomenduojama ne mažiau 4 gy­dymo kursų. Tą pačią trauktinę galima įtrinti į skaudamas vietas.

Paruošti trindažolės šaknis reikia arba anksti pavasarį, ar­ba rudenį. Šaknis reikia nuplauti ir padžiovinti saulėje. Žaliavą galima užsisakyti mano adresu: C.-IIeTep6ypr, 194021, a / a, AjieKcaHgpy KopogeiiKOMy.

 

Insultas

- Tik aš nelabai tikiu šio augalo puikiomis savybėmis, -nepatikliai purtydamas galvą ištariau aš.

- O aš niekuo ir neverčiu tikėti, - nusišaipė Dmitrijus. -Tu paprašei papasakoti, ką aš žinau apie kaliziją, aš ir pasakoju. Daug receptų ir pavyzdžių man atneša žmonės, toli gražu ne visus man pavyko patikrinti. Todėl ir raginu visus neužsiimti patiems gydymu, konsultuotis su gydytoju. O įvykiai būna pa­tys keisčiausi. Pavyzdžiui, prieš pusę metų atėjo pas mane ma­no senas bičiulis ir pacientas ir atnešė pilną maišą bulvių. Aš, žinoma, nustebau - kokia proga? Pasirodo, iš dėkingumo. Kaž­kada seniai aš jam daviau auksinio ūso auginį, papasakojau, kaip auginti augalą ir daryti spiritinę trauktinę, nes jį labai kan­kino radikulitas. Gauta trauktine žmona įtrindavo jo sąnarius 2

kartus per dieną. Skausmai greit atslūgo, bet jis ir toliau ruošė trauktinę ir laikė ją šaldy­tuve, naudojo nuo peršalimo ir kitų ligų. Staiga neseniai nelaimė atsitiko, žmoną iš­tiko insultas, labai pervargdavo darbe dirb­dama mokytoja. Suparalyžiavo visą dešinę pusę. Mano draugas išsigando, paėmė trauk­tinę ir ėmė ja trinti žmonos dešinę ranką ir koją. Po kiek laiko atsistatė rankos ir kojos lankstumas. Kai žmona išėjo iš ligoninės, toliau tęsė įtrynimus, dabar ji grįžo į darbą labai patenkinta greitu pasveikimu ir liepė nunešti dova­ną. Nuo bulvių aš, žinoma, atsisakiau, o įdomus auksinio ūso panaudojimo atvejis atsidūrė mano taupyklėje. Aš su malonu­mu pasidalysiu juo su tavimi ir tavo skaitytojais.

 

Vidinis auksinio ūso vartojimas

Geria auksinį ūsą kaip spiritinę trauktinę, užpilą, balzamą ir kartu su kitais komponentais (medumi, kahoru, aliejumi).

Bronchinė astma

Bronchinės astmos gydymui naudojama spiritinė traukti­nė.

Paimkite 45 sąnarėlius (dalis) ir sudėkite į stiklinį ar keramikinį indą, užpilkite 1,5 litru degtinės. Laikykite tamsioje šiltoje vieto­je 10 dienų, periodiškai supurtydami. Saugokite tamsioje vė­sokoje vietoje. Trauktinė yra violetinės spalvos.

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

IV DALIS Auksiniai vaistai

 

Gerkite vaistus po 1 desertinį šaukštą 45 minutes prieš valgį 3 kartus per dieną, juos galima gerti ir nuolat. Pasak žmonių, geriančių trauktinę metus, jų savijauta pas­taruoju metu pagerėjo, atsirado žvalumas, sunormalėjo kraujospūdis. Daugelis Dmitrijaus pacientų rekomenduoja astmos prie­puolio metu išgerti 2 valgomuosius šaukš­tus trauktinės arba pakramtyti auksinio ūso lapą prasidėjus ko­suliui. Tiesa, pats Dmitrijus labai atsargiai žiūri į tai.

- Astma - labai pavojingas susirgimas, ypač priepuolio metu eksperimentai neleistini, kad nepakenktume. Ligonis iš pradžių turi pasitarti su gydytoju ir įsitikinti, jog nėra alergiš­kas šiam preparatui, nes nuo kalizijos gali kilti šalutinis povei­kis; jis pastebėtas Irkutsko medicinos instituto mokslininkų ty­rimo metu. Vienas iš mano pažįstamų gėrė trauktinę nuo bron­chinės astmos. Išgėrė 3 kartus, tačiau dėl nuolat padidėjusios temperatūros, viduriavimo ir silpnumo nusprendė nebegerti. Trauktinę jis imdavo iš giminaičių, kurie jau ne pirmieji metai vartojo auksinį ūsą ir visada sėkmingai. Todėl nepamirškite, kad žmogaus organizmas labai individualus ir ypač švelniai su juo reikia elgtis ligos metu.

Skiriame dvi pagrindines bronchinės astmos formas: imu­ninę ir neimuninę - alerginę, nervinę psichinę. Kiekvienu kon­krečiu atveju skiriamas skirtingas gydymas. Jeigu astmą sukėlė jo alergenas, pakanka, jeigu tai įmanoma, alergeną pašalinti. Nervinė psichinė astma (dusulio priepuolis prasideda, kai žmo­gus susinervina) reikalauja vengti stresų. Imuninė astmos for­ma aiškinama imuniteto susilpnėjimu, o gydymas susijęs su grū­dinimo procedūromis, fiziniu aktyvumu, tei­singu maitinimusi. Iš tiesų sveikas gyveni­mo būdas ir gera nuotaika užkerta kelią li­goms labiau nei kokie nors stebuklingi vais­tai. Apie tai žino visi, tik tas sąlygas ne visi vykdo, manydami, kad lengviau surasti pa­nacėją nuo visų ligų. O gera sveikata ir sly­pi mūsų požiūryje į gyvenimą.

 

Tuberkuliozė

Gydant įvairias tuberkuliozės formas naudojame auksi­nio ūso mišinį su medumi.

Vaistų paruošimui imami šoniniai ūsai ir stambūs lapai. Šviežią žaliavą reikia sumalti mėsmale arba sutrinti stiklinia­me (porcelianiniame) inde. Gautą košelę sumaišykite su skystu medumi 1 : 1 santykiu.

Vaistus reikia gerti po 1 arbatinį šaukštelį 30 minučių prieš valgį 3-4 kartus per dieną. Tačiau nevertėtų pamiršti apie pa­grindinį medikamentinį gydymą, ypač paūmėjimo atvejais. Ge­riant preparatas derinamas su kitais gydymo būdais, nukreip­tais organizmo imunitetą gerinti ir jo fizinę būklę atstatyti. Čia įeina dienos režimas, teisingas maitinimasis (vitaminai, balty­mai), aeroterapija (gydymas grynu oru), grūdinimas, sanatori­nis gydymas ypatingomis klimato sąlygomis, fizioterapija. Vi­są gydymo kompleksą skiria gydantis gydytojas irjo reikia griež­tai laikytis.

Trauktinę ir auksinį ūsą su medumi rekomenduojama gerti nuo bronchito ir kitų peršalimo ligų.

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

IV DALIS Auksiniai vaistai

 

Cukraligė, pankreatitas, virškina­mojo trakto ligos

Žinoma, didžiausią susidomėjimą tu­ri šio augalo naudojimas gydant lėtinius ir sunkiai išgydomus susirgimus. Aš niekada netvirtinčiau, kad kalizija yra panacėja, ku­ri gydo cukraligę ir kitus susirgimus, tačiau, kaip rodo mano praktika ir pacientų atsilie­pimai, galima pasiekti gerų rezultatų. Gydant paminėtas ligas vartojamas auksinio ūso užpilas.

Vieną stambų ne mažesnį kaip 20 cm ilgio lapą sutrinkite por­celianiniame arba stikliniame inde ir užpilkite 1 litru verdančio vandens, šiltai apgaubkite ir palaikykite parą. Tirpalas įgauna rausvai violetinį atspalvį.

Gerkite vaistus šiltus po 3 valgomuosius šaukštus (1/4 stik­linės) 3-4 kartus per dieną 40 minučių prieš valgį. Pagerėjimas prasideda po savaitės nuo pirmo vaisto panaudojimo, ir tyrimai rodo, jog sumažėjo cukraus kiekis kraujyje.

Negalima pamiršti, jog gydant cukraligę, pankreatitą, virš­kinamojo trakto ligas ir inkstų akmenligę didelės reikšmės turi griežtas gydytojo skirtos dietos laikymasis.

Dieta būtina sergant visomis cukraligės formomis. Pagrin­diniai dietos principai: reikia individualiai parinkti paros kalo­ringumą, griežtai laikytis baltymų, riebalų, angliavandenių fi­ziologinio poreikio. Negalima vartoti lengvai įsisavinamų an­gliavandenių (cukraus, šokolado, vynuogių, razinų, datulių, cuk­rumi pasaldintų gėrimų). Rekomenduojama valgyti nedideliais

 

augalinės. Iš viso 50-60 % kalorijų.

kiekiais paskirstant kalorijas ir angliavan­denius. Paros kaloringumas apskaičiuoja­mas atsižvelgiant į kūno masę ir įprastą fi­zinį krūvį. Esant vidutiniam fiziniam krū­viui dieta sudaroma taip:  30-35 kalorijos vienam kg idealios masės (ūgis, pamatuo­tas   centimetrais minus 100 kg). Baltymai turi sudaryti 15-20 % visų paros kalorijų, iš jų 75 % - gyvulinės kilmės baltymai, 25 % riebalai sudaro 25-30 %, angliavandeniai -Bendras (nerafinuotų) angliavandenių kiekis turi sudaryti ne ma­žiau 125 g per dieną.

Rekomenduojama įtraukti į racioną kepto moliūgo, agur­ko, granatų, slyvų sultis ir pupelių ankščių nuovirą. Pusryčiams galima paruošti grikių košę su kefyru: 1 valgomasis šaukštas grikių miltų į stiklinę kefyro.

Gydant auksiniu ūsu be cukraus kiekio sumažėjimo krau­jyje pastebimas savijautos pagerėjimas, jėgų atsiradimas, dar­bingumo padidėjimas, troškulio sumažėjimas. Reguliariai var­tojant auksinio ūso užpilą išsivalo virškinamasis traktas, nebe­vargina rėmuo, normalėj a tuštinimasis. Vyksta organizmo va­lymas, šalinami teršalai, smulkūs akmenys ir smėlis iš inkstų, traukiasi inkstų bei šlapimtakių akmenligė. Kai išsivalo orga­nizmas, žmogus tampa aktyvesnis ir darbingesnis, daugeliui pa­gerėja regėjimas ir sumažėja kraujospūdis.

Kalizijos užpilą galima vartoti nuolat kaip profilaktinę priemonę, nes jis faktiškai neturi kontraindikacijų.

- Vienas iš mano nuolatinių klientų, ilgai sergantis cukra­lige, - pažymėjo Dmitrijus, - vartoja auksinį ūsą šviežią. Jis kramto jo 2-3 cm ilgio ūsus 30 minučių prieš valgį 3 kartus per dieną. Iš pradžių jis gydėsi po 15-30 dienų su nedidelėmis per­traukomis. Dabar jau metus geria kasdien. Anot jo, neigiamų pasekmių jis nepastebė­jo, tačiau pagerėjo savijauta, atsirado žva­lumas, sumažėjo kraujospūdis, sunormalė­jo vandens ir druskos balansas, ėmė nykti ataugos, pagerėjo stuburo lankstumas, sumažėjo skausmai dėl nusėdusių druskų. Be to, nebesikartoj a peršalimo ligos ir su­stiprėjo dantenos, parodontozė išnyko.

Kai kurie mano pacientai cukraligės gydymui vartoja spi­ritinę trauktinę, kurią geria pagal šią schemą: pirmą dieną po 5 lašus, įlašintus į 1 valgomąjį šaukštą vandens, paskui kasdien reikia didinti dozę po 1 lašą, kol bus 12 lašų ir po to mažinti lašus po vieną vėl iki 5. Reikia atlikti 5 gydymo kursus darant savaitinę pertrauką po pirmo ir antro kurso ir 10 dienų pertrau­ką - po trečiojo ir ketvirtojo kurso

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

IV DALIS Auksiniai vaistai

 

.

Leukozės   (baltakraujystė)

Gydant leukozes vartojama auksinio ūso trauktinė su me­dumi ir kahoru.

Susmulkinkite augalą (galima visą arba tik ilgus ūsus) tik ne meta­liniame inde, sumaišykite su grikių medumi 1 :1 santykiu, užpilki­te 2 dalis kahoro ir palaikykite 40 dienų.

Gerkite po 1 valgomąjį šaukštą 40 minučių prieš valgį 3 kartus per dieną. Užgerti trauktinę reikia 0,5 stiklinės sausų kaš­tono žiedų (Aesculus hippokastanum) nuo­viru.

1 valgomąjį šaukštą žiedų užpilkite stikline verdančio vandens, užvirinkite ir palaikykite parą

 

.

Pooperacinės sąaugos, polipai, kiaušidžių cistos, fibromos, miomos

- Kalbėdamas apie auksinio ūso naudojimą, norėčiau pa­rodyti tau kai kuriuos gautus laiškus, - tarė Dmitrijus ir išėmė pluoštą laiškų. - Visus gautus laiškus aš kruopščiai rūšiuoju ir saugau. Tie laiškai labai įvairūs, žmonės prašo patarti, dalijasi patirtimi, dėkoja už pagalbą, prašo atsiųsti preparatų arba vais­tažolių. Pastaruoju metu vis dažniau klausia, kur galima gauti auksinį ūsą. Ne veltui aš visą šiltnamį jam skyriau, gerai, kad augalas nereiklus ir auga greitai. Ypač dažnai su prašymais krei­piasi žmonės, kurie patyrė sudėtingas operacijas ir girdėjo apie "stebuklingas" gydomąsias kalizijos savybes. Štai eilutės iš vie­no laiško.

"Sveikas, gerbiamas Dmitrijau Vasiljevičiau. Visai nese­niai man buvo atlikta sudėtinga operacija, organizmas atsistato labai lėtai. Siūlės gija blogai. Draugė papasakojo apie naminį augalą, dichorizandrą, kurį vartoja po operacijų, kad greičiau išgytų. Tačiau kur jo gauti ir kaip jį naudoti, ji nežino. Man davė jūsų adresą, pasakė, kad auginate vaistinius augalus ir ga­lite man padėti. Jeigu jūs ką nors žinote apie šį augalą, maldau­ju, parašykite man. Leonovą Svetlana, m. Vladimiras".

- Man, aišku, malonu, kad šlovė apie mane pasiekė Vla­dimirą, bet labai liūdna, kad žmonės gauna nepatikrintą infor­maciją iš neaiškių šaltinių. Juk kalbama apie žmogaus sveikatą, o kuo gresia gydymasis ir neteisingas homeopatinių preparatų var­tojimas, tau nereikia pasakoti. Žinoma, aš supratau, jog kalbama apie kaliziją nes pas­taruoju metu daug žmonių nori ją gauti. Man tai primena populiarią užduotį iš rusų liau­dies pasakų: "Eik ten, nežinau kur, atnešk

tai, nežinau ką".

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

IV DALIS Auksiniai vaistai

 

Kad išvengtume painiavos, pasakysiu: gydomosios dichorizandros savybės nebuvo tirtos, todėl kalbėti apie jos vartojimą po operacijos negalimą. O kalizija (kaip spiritinė trauktinė) sėkmingai vartojama gydant žaizdas po operacijos, tik vartoti ją reikia pagal tam tikrą schemą lašais. Tuo tikslu reikia turėti pipetę arba specialų buteliuką su dozatoriumi.

Trauktinei paruošti reikia paimti 25 sąnarėlius (dalis), susmulkinti ir užpilti 0,25 litro degtinės. Laikyti 2 savaites, paskui nukošti. Skys­tis įgauna intensyviai violetinę spalvą.

Preparato vartojimo  schema.

* Pirmoji diena - rytą 40 minučių prieš valgį į 30 mililitrų vandens įlašinkite 10 trauktinės lašų ir išgerkite. Vakare pakartokite tą procedūrą tik 40 minučių prieš valgį.

* Po to kasdien pridėkite po 1 lašą: antrąją dieną rytą ir va-

kare išgerkite po 11 lašų, trečiąją-po 12 lašų ir taip iki 25 dienų.

* Kitą dieną po to, kai dozė sudarys 35 lašus, pradėkite ma-

žinti kasdien po 1 lašą.

 

* Po 25 dienų dozė vėl sudarys 10 lašų

per 1 kartą.

* Padarykite savaitės pertrauką ir karto-

kite kursą ta pačia tvarka.

* Reikia atlikti 4-5 kursus, po kiekvieno

iš jų darant pertraukas: po pirmojo ir antrojo - savaitės pertrauką o po kitų -  10 dienų pertrauką.

* Šios trauktinės dėka pagerėja savijauta, didėja darbingu­mas, trumpėja pooperacinis atsistatymo periodas, greičiau užgyja siūlės. Siekiant geresnio efekto reikia daryti kom­presus, sudrėkinant vatos tamponą auksinio ūso sultimis ir dėti prie siūlių.

* Tačiau net kalbėdamas apie kaliziją dar kartą perspėju, kad šio augalo savybės ištirtos dar ne galutinai.

Vėžys

- Prieš tau atvažiuojant aš domėjausi vadinamąja dicho-rizandra ir suradau daug informacijos apie tai, kad ji padeda gydant įvairių stadijų vėžį. Artai tiesa?

- Štai čia aš tau negaliu niekuo padėti. Aš pats turiu daug laiškų su prašymu išsiųsti auksinį ūsą ir vėžio gydymo recep­tus. Tačiau laiškų, patvirtinančių gydomąsias vaistų savybes, labai mažai. Štai vienas iš jų.

"Mano motina geria auksinio ūso trauktinę nuo skrandžio vėžio. Po 2 savaičių gydymo skausmai aprimo, bet atsirado sil­pnumas. Ar tai normalu ir ar galima daryti trauktinę su spiritu? Regina, Krasnodaras".

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

IV DALIS Auksiniai vaistai

 

- Matai, su kokiais laiškais tenka su­sidurti, - tarė Dmitrijus. - Aš, žinoma, su­prantu, kad žmonės iš nevilties griebiasi ne­patikrintų receptų, kai oficialioji medicina negali padėti, bet vis dėlto nevertėtų taip ne­atsakingai elgtis su savo organizmu. Aš gir­dėjau, kad į mūsų toksikologijos centrą at­veždavo žmonių, apsinuodijusių auksinio ūso trauktine, bet kur priežastis, taip ir liko neišaiškinta. Gal trauktinė neteisingai paruošta, gal nekokybiška degtinė, bet ku­riuo atveju būkite labai atsargūs naudodami bet kuriuos medi­kamentinius preparatus. Tai liečia ne tik liaudies priemones, bet ir oficialiai pripažintus vaistus. Visada reikia nepamiršti, kad viena ir ta pati priemonė gali būti tiek vaistu, tiek nuodais priklausomai nuo dozės ir konkretaus vartojimo.

Onkologinių susirgimų gydymui naudojami labai stiprūs homeopatiniai vaistai: kurpelė (Aconitum), mauda (Conium), gyvsidabrio dichloridas, čia priskiriama ir auksinio ūso spiriti­nė trauktinė. Neatsitiktinai, kai kalbėjau apie spiritinės traukti­nės vartojimą, nurodžiau specialią vaisto vartojimo schemą. Kaip tu pameni, speciali pradinė dozė tik 10 lašų. Ši stipriai veikiančių preparatų vartojimo metodika vadinama karališkąja ir buvo aprašyta dar karaliaus Dovydo. Tokiu būdu organizmas palaipsniui pasipildo vaistine medžiaga ir pakanka laiko nuo­dams iš organizmo pašalinti. Jeigu nuodai mažytėmis dozėmis palaipsniui patenka į organizmą, žalos neatneša, o padeda išgy­ti. Aišku tai neliečia tų medžiagų, kurios iš organizmo nepaša­linamos, o kaupiasi jame ir kai pasiekia tam tikros koncentra­cijos, sukelia apsinuodijimą. Tai visų pirma liečia sunkiųjų me­talų druskas, kurių aplink mus, miesto gy­ventojus, labai daug. Mokslininkų nuomo­ne, būtent sunkiųjų metalų druskos iryra pa­grindinės kancerogeninės medžiagos.

Nepatartina gydant vėžį gerti auksinio ūso spiritinę trauktinę. Receptas, kurį aš tu­riu, yra aliejinė emulsija.

I stiklinį indą įdėkite tiksliai 40 mililitrų nerafi­nuoto saulėgrąžųaliejaus (arba išspausto sėmenų) ir 30 mililit­rų spiritinės trauktinės, paruoštos pagal bronchinės astmos gy­dymo receptą: susmulkinkite 45 sąnarėlius, užpilkite 1,5 litro vandens ir palaikykite 10 dienų. Sandariai uždarykite indą, su­purtykite ir visą išgerkite, kol mišinys nesuskilo į sudedamą­sias dalis.

 

Gerti vaistus reikia 3 kartus per dieną 20 minučių prieš valgį, po to nieko negerti ir nevalgyti. Atsigerti galima tik po valgio. Gerkite emulsiją 10 dienų geriau tam tikru laiku. Paskui padarykite 5 dienų pertrauką ir kursą pakartokite. Po trečiojo kurso padarykite 10 dienų pertrauką. Tai pirmasis ciklas, ir kar­toti ciklą reikia iki visiško pasveikimo. Geri rezultatai panau­dojus šį preparatą pastebėti gydant skrandžio, plaučių, pieno liaukos vėžį. Nerekomenduojamąjį vartoti gydant kepenis, nes šiuo atveju uždraustos spiritinės trauktinės. Gydant skydliau­kės vėžį reikia daryti ekstraktą ne iš ūsų, o iš viso augalo, nu­pjauto rugsėjo mėnesį.

Gydymo metu padidėja silpnumas, gali prasidėti vidu­riavimas, kas rodo, jog valosi organizmas. Kai suyra dideli na­vikai, galimas kraujas išmatose. Žmonės, kurie vartoja šį vais­tą, teigia, jog tai normalūs reiškiniai, todėl nutraukti gydymo jokiu būdu negalima.

Kai skiriama cheminė arba spinduli­nė terapija bei stipriai veikiančių žolių pa­grindu paruošti preparatai, reikia padaryti ne mažiau kaip mėnesio pertrauką prieš pra­dedant gydymą kalizijos preparatu. Tuo mo­mentu rekomenduojama išvalyti organizmą nuo toksinų. Tai galima padaryti panaudojus sėmenų nuovirą.

Auksinis usas prieš 100 ligų

IV DALIS Auksiniai vaistai

 

Stiklinę sėmenų užpilkite 3 litrais verdančio vandens ir virinkite ant garų vonelės. Ataušinkite iki 40° C ir gerkite šiltą nuovirą visą mėnesį iki 1,5 litro per parą.

Po švitinimo reikia gerti kaštono žiedų (Aesculus hippo-kastanum) nuovirą.

Paimkite 7 valgomuosius šaukštus kaštono žiedų, užpilkite lit­ru vandens, užvirinkite ir palikite nusistovėti per naktį, visą pa­ruoštą nuovirą išgerkite per dieną.

- Kaip teigia žolininkai, kurie vartoja šią priemonę, - tę­sė savo pasakojimą Dmitrijus, - po keleto mėnesių išnyksta ne­dideli navikai, didesnius navikus reikia gydyti daugiau nei pu­sę metų. Tačiau po 1,5-2 mėnesių navikai ima mažėti, išnyksta skausmas, pagerėja apetitas. Kai kas rekomenduoja aliejaus emulsija sudrėkintus tamponus dėti ant fistulių, opų ir į gimdos kaklelį. Keiskite juos kasdien. Gydant tiesiosios žarnos vėžį su šiuo preparatu galima daryti mikroklizmas (15-20 mililitrų) nak­čiai.

 

Egzistuoja, tiesa, viena išlyga: jeigu pradėsite vartoti šiuos vaistus, sustoti nega­lima, nes vėžinės ląstelės žūva ketvirtą die­ną nuo gydymo pradžios. Tuo metu gali pa-aštrėti arba atsirasti skausmai, kurie atslūgs­ta arba dingsta po keleto dienų. Kartais pa­stebimi pabrinkimai, kurie išnyksta po kiek laiko.

Gydymas auksinio ūso aliejine emulsija rekomenduoja­mas ligoniams su ischemine širdies liga, padidėjusiu kraujos­pūdžiu, ateroskleroze, cukralige, prostatos adenoma, skrandžio opa. Vaistai stabilizuoja medžiagų apykaitą gerina širdies veiklą kraujagyslių būklę.

Geriant šiuos vaistus reikia griežtai laikytis dietos, paša­linti iš raciono keptus, aštrius, sūrius ir marinuotus produktus, taip pat produktus su gyvuliniais riebalais. Rekomenduojama sumažinti saldžių produktų (medaus, uogienės, saldainių, vy­nuogių ir saldžių vaisių) bei pieno ir rauginto pieno produktų kiekį. Pirmenybę reikia teikti daržovėms: bulvėms, burokėliams, morkoms, pomidorams ir jų sultims. Naudingi šie produktai: žuvis, košės, riešutai, šiurkštus pluoštinis maistas, nesaldus vai­siai ir uogos.

- Kaip tau patinka ši dieta, Sašenka? - pasidomėjo Dmit-rijus šelmiškai nusišypsojęs.

- Puiki dieta, tarp kitko aš pats tokios dietos prisilaikau ir pacientams patariu. Tik rauginto pieno produktus mėgstu ir su malonumu juos valgau. Be to, aš tos nuomonės, jog teisingas maitinimasis išsprendžia daug sveikatos problemų nepriklau­somai nuo susirgimo. Taip kad vėžiu sergantiems ligoniams nepriklausomai nuo gydymo būdo tokią dietą galima rekomenduoti.

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

IV DALIS Auksiniai vaistai

 

- Nieko naujo šiose rekomendacijo­se, priešvėžinis receptas - degtinė su alie­jumi - žinomas jau labai seniai. Jis kartais vadinamas "Ševčenkos balzamu". Tik vie­toj degtinės tame recepte, kurį aš tau paro­džiau, reikia paimti spiritinį auksinio ūso ekstraktą. Aliejaus su degtine mišinio gydomasis efektas paste­bimas dėl oksidacijos reakcijos sustiprėjimo, aktyviai vykstan­čio vėžinėse ląstelėse. Šios reakcijos tampa branduolinėmis ir degina ląstelinių membranų riebalus, tuomet žūva ląstelės. Blo­gai, kad deguonies kiekis ląstelėse sumažėja, vadinasi, reikia ilgiau būti gryname ore arba dažniau vėdinti patalpas, ko nie­kada nebus per daug.

Tačiau ir čia viskas ne taip paprasta, kaip norėtųsi. Vokie­čių vėžinio centro mokslininkai atliko eksperimentų seriją, kai išaiškėjo, jog moterims, vaitojančioms saulėgrąžų aliejų, gali­mybė susirgti vėžiu didėja 40 kartų. Nuostabiausia tai, kad vy­rams tai nekenkia, matyt, dėl hormoninių skirtumų.

- Ir vis dėlto paaiškink, nejaugi auksinio ūso naudojimas gydant onkologines ligas yra visiškai nepagrįstas? - paklausiau aš Dmitrijaus.

-Aišku ne, tu juk žinai, jeigu būtų taip, aš net neužsimin­čiau apie tai. Kitas reikalas, kad žinios apie priešnavikinį akty­vumą labai menkos ir padrikos. Tačiau dar 1976 metais šis pa­vadinimas nuskambėjo Amerikos nacionalinio vėžio instituto (AO) tyrimų ataskaitose. Tyrimų, pradėtų XX amžiaus 20-ųjų metų, metu buvo ištirta per 30000 augalų rūšių. Viename iš de­

 

šimties augalų buvo aptiktos medžiagos, tu­rinčios priešvėžinių savybių. Tačiau reikia turėti omeny, kad daugelis iš jų labiau nuo­dingi visam organizmui negu vėžinėms ląs­telėms. Šių medžiagų veikimo principas pa­grįstas aktyviai besidauginančių ląstelių, tarp jų ir sveikų, aktyvumo slopinimu. Jei­gu kalizij os veikliosios medžiagos įeina į šią grupę, tai jų vartoj imas be medicinos kontrolės ir tikslios dozės sukeltų neigiamų pasekmių. Visiškai tikėtina, kad aukščiau mi­nėti apsinuodijimai ir buvo tuo sukelti. Tuo labiau, jog auksinio ūso vartojimas susijęs su piktybinio naviko išnykimu.

- Nelabai aš tuo tikiu. Kiek pamenu amerikiečių kolegų darbus, augalo sudėtyje yra tik viena medžiaga, turinti priešnavikinį aktyvumą, - beta sitosterolis. Tačiau jis tikrai nepriski­riamas prie stipriai veikiančių junginių, žudančių ląsteles.

- Tu visiškai teisus, gamtoje egzistuoja ir dvi kitos jungi­nių, galinčių teigiamai veikti tiesiogiai naviką, grupės. Į pirmą grupę įeina imuninės sistemos stimuliatoriai - interferonai ir interferonogenai, kurių didelis kiekis yra svogūnuose, česna­kuose, alavijuose. Jie yra geras papildas pagrindiniam gydy­mui ir turi profilaktinio priešnavikinio aktyvumo.

- Taip, būtent apie tai aš ir rašiau savo knygose "Svogū­nas gydo", "Česnakas gydo" ir net receptus siūliau, - nutrau­kiau aš Dmitrijų.

- Skaičiau aš tavo knygas, ir jos man labai patiko, o svar­biausia, pateiktų receptų naudingumu abejoti netenka. Nieko, išskyrus sveikatos ir imuniteto pagerėjimo, neįvyks. Bet tu ir nerašai, kad navikas ištirpsta.

Auksinis usas prieš 100 ligų

IV DALIS Auksiniai vaistai

-Pakaks mane girti, tai nereikalinga, ir apie svogūno bei česnako naudą visi ži­no, nieko nauja aš neišradau, taip kad grįž­kime prie tavo pasakojimo. Taigi, antroji grupė, kokia ji?

- Į antrą grupę įeina medžiagos, geri­nančios organizmo būklę dėl greito toksinų šalinimo iš organizmo. Būtent šiuo pagrin­du veikia juodasis beržo grybas gydant piktybinius navikus, dej a, pačiam navikui šios medžiagos jokios įtakos nedaro. Kaip aš jau minėjau, auksinis ūsas taip pat šalina toksines medžiagas iš organizmo esančių jame flavonoidų ir fitosterolių dėka. Gali­mas daiktas, kad be šių junginių kalizija turi savas specifines medžiagas, veikiančias prieš navikus.

 

Jeigu nori mesti rūkyti

- Vis dėlto onkologinių susirgimų gydymas - tai labai su­dėtinga problema, čia sunku ką nors patarti, - sako Dmitrijus. -Labai jau nedidelė galimybė sulaukti teigiamo rezultato. Mano nuomone, bet kurios ligos pabaiga didžia dalimi priklauso nuo paties žmogaus, jo emocinės ir fizinės būklės, svarbiausia nenuleisti rankų ir tikėti pergale. Pabaigai noriu tau papasakoti dar vieną įdomų faktą: pasirodo, kalizija ne tik su liga padeda susidoroti, bet ir su žalingais įpročiais. Apie tai byloja daugu­ma laiškų iš žmonių, geriančių auksinio ūso spiritinę trauktinę. Štai vienas iš jų.

"Aš ėmiau gerti trauktinę netekęs apetito, dėl nuolatinio nuovargio, blogo miego. Nusprendžiau mesti rūkyti ir rūpintis sveikata. Ketvirtą trauktinės vartojimo dieną neišlaikiau ir už­

 

sirūkiau cigaretę. Ji sukėlė alergiją: parau­do ir pradėjo niežtėti oda. Nustojau gerti trauktinę, išgėriau antialerginių vaistų. No­ras rūkyti nebeiškilo. Po savaitės vėl pradė­jau gerti trauktinę ir geriu iki šiol jau pusę metų. Per tą laiką pajutau savijautos page­rėjimą: jėgų ir energijos antplūdis, geras ape­titas. Noro užrūkyti taip ir neatsirado. O pa­tarė man gerti trauktinę sergantis astma pažįstamas, kuriam šis vaistas padėjo. Kuzminas I. N., Voronežas".

- Nieko ypatinga čia nėra, - ramiai sureagavau aš. - Iš savo praktikos žinau, kad tokie homeopatiniai vaistažolių miši­niai mažina potraukį rūkyti arba visam laikui atpratina nuo šio žalingo įpročio, o tai jau pusę darbo gydant daugelį lėtinių su­sirgimų.

- Ir aš visada apie tai kalbu: dėl daugumos ligų mes patys kalti, nes tyrimai rodo, kad dažniau serga mažai judantys, ne­saikingai valgantys žmonės, ypač tie, kurie mėgsta riebų mais­tą vartoja alkoholį, rūko, nuolat patyria stresus. Jie iš pradžių varo savo organizmąį kampą o paskui, kai jis nebeatlaikęs per­krovos suserga, tuomet pradeda j į smarkiai gydyti. Tačiau, kaip žinome, vieną organą gydome, kitą žalojame. Šis išsireiškimas tinka ir homeopatiniams vaistams. Daugelis mano, jog gydytis žolelėmis arba pagal žolininkų receptus nekenkia sveikatai, ta­čiau ne, čia jie labai rimtai klysta. Daugelis augalų turi aktyvių stipriai veikiančių medžiagų, ir kiekvienas organizmas reaguo­ja į jas skirtingai. Štai viena mano pažįstama tavo mėgiamą česnaką negalėjo pakęsti. Kai tik suvalgydavo skiltelę, jai im­davo skaudėti skrandį, ir visą dieną ją kankindavo česnako kva­pas. Ka jau bekalbėti apie žoles, kurių po­veikis ne iki galo ištirtas, su jomis ypač at­sargiai reikia elgtis

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

V DALIS Kalizija ir jos giminės

 

.

- Česnakas visiškai ne mano, - pa­prieštaravau aš. - Apie jo naudingą orga­nizmui poveikį žmonės dar senais laikais ži­nojo, o kad ne kiekvienas organizmas žalią česnaką toleruoja, aš apie tai perspėjau, kaip ir apie tai, jog nepasikonsultavus su gydy­toju jokio vaisto,  net paties silpniausio vartoti negalima.

- Tai tiesa. Tuo ir užbaikime mūsų pokalbį apie auksinį ūsą, juk jo gydomosios savybės dar tik tiriamos. Tiesa, ar tu žinai, kad kalizijos giminaičiai taip pat turi vaistinių savybių? Jie, aišku, ne taip populiarūs ir jų poveikis organizmui nėra toks didelis, bet namų gyvūnai juos labai mėgsta.

- Tai įdomu, labai norisi apie tai sužinoti smulkiau, bet tai jau kitos dalies tema, o kol kas eime pailsėti, jau vėlus laikas.

V DALIS

Kalizija ir jos giminės

Kaip aš jau rašiau, brangūs skaitytojai, kalizija turi labai žymių giminaičių. Kur jūs benueitumėte, į svečius ar į įstaigą, jie puošia interjerą. Ko jūs bepaklaustumėte, visi žino jų pava­dinimus. Žiurkėnų, kanarėlių, vėžlių šeimininkai tuos augalus specialiai augina savo numylėtiniams, nes katės, šunys ir akva­riumo žuvytės mėgsta jais pasmaguriauti. Žinoma, tai trades-kantė (Tradescantia) ir zebrina (Zebrina). Daugelis mano, kad zebrina - tai tradeskantės atmaina, tačiau ne, jos abi priklauso vienai šeimai, bet skirtingoms rūšims, nors jas atskyrė ne taip seniai.

Šie augalai populiarūs ne tik tarp kambarinių gėlių mėgė­jų, bet ir homeopatų. Jie atneša daug naudos: puošia namus, valo orą nuo dulkių, reguliuoja namų energetiką, gydo nuo li­gų, tinka gyvūnų maistui, o svarbiausia yra nereiklūs ir lengvai dauginami. Nors aš tikras kambarinių augalų diletantas, bet tra-deskantė mano virtuvėje gyvena. Labai ją mėgstu už nereiklu­mą, o sužinojęs, koks tai puikus augalas, pamėgau dar labiau. Noriu su jumis, brangūs skaitytojai, pasidalyti, gal ir jūs pradė­site į įprastą žalią augintinį žiūrėti su didesne pagarba.

Nuostabioji tradeskantė

Tradeskantės  (Tradescantia)  priklauso  komelininių  šei­mai, kaip ir kalizija, atėjo į mūsų namus iš Centrinės bei Pietų Amerikos subtropinės zonos.

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

V DALIS Kalizija ir jos giminės

 

Žinomas šis vynuogyninis augalas labai seniai, Europoj e jis atsirado XVIII am­žiuje. Pavadinimas kilęs iš anglų sodininko Džono Tradeskanto (Tradescant), kuris pri­žiūrėjo hercogo Bukinhemo sodą ir sukul­tūrino šį augalą. Jis yra vieno iš pirmųjų Londono botanikos sodų įkūrėjas.

Rusijoje tradeskantę dažnai vadina "Bobų paskalos", nors šis pavadinimas paplitęs mažiau nei oficialus, mokslinis, kas labai reta naminių augalų pasaulyje. Tokį užgaulų pavadinimą šis mielas augalas gavo dėl ilgų, tankiai persipinančių šakų. Kar­tais neįmanoma surasti, kur jų pradžia ir kur pabaiga, kaip ir negalima rasti šaltinio, iš kurio liežuvautojos semiasi informa­cijos, ir sužinoti, kur ir kuo šios apkalbos užsibaigs.

Yra žinoma per 90 tradeskantės rūšių, kurios skiriasi dy­džiu ir lapų spalva. Lapai gali būti dryžuoti (žaliai balti), švie­siai rudi su rausvai violetiniu atspalviu, geltoni.

Dažniausiai namuose aptinkama baltažiedė tradeskantė (Albiflo-ra Kunth), žolinis augalas su šliaužiančiais ūgliais, su beveik sėdi­mais smailiais šviesiai žaliais lapais 5 cm ilgio 2,5 cm pločio. Žydi šis augalas nepaprastai retai smulkiais baltais žiedeliais, nesuau­gusiais žiedlapiais ir turi po 3 kuokelius. Egzistuoja formos su ne­taisyklingais baltais lapųdryžais. Tradeskantės, augančios prie upės, apatinė lapų pusė yra šviesiai violetinės spalvos. Margoji tradeskantė - su baltai rausvai žaliais dryžuotais lapais. Visos tra­deskantės labai dekoratyvios, bet turi vieną trūkumą-jos greit užauga ir jas reikia keisti.

Auginti tradeskantės labai lengva, jos iš tiesų labai nereiklios ir vargu ar žus, jeigu tik visiškai neatimsime iš jų drėgmę ir švie­są. Kad augalas puoštų ir būtų naudingas, reikia vykdyti keletą žemiau išvardytų pa­prastų taisyklių

 

.

Tradeskantės gerai auga vėdinamose patalpose, gerai ap­šviestose vietose, bet nemėgsta tiesioginių saulės spindulių. Tuo atveju augalo lapai tampa labai maži ir jis netenka savo dekora­tyvumo. Jeigu augalas su žaliais lapais laikomas tamsokoje pa­talpoje, jo ūgliai labai ištįsta, o margi lapai, negaudami šviesos, praranda savo spalvos intensyvumą

Augalo priežiūra labai paprasta: tradeskantės mėgsta drėg­ną šiltą orą ir gerą laistymą bet reikia nepamiršti, jog negali­ma gausiai laistyti. Kadangi augalas augina daug ūglių, žemė visą laiką tarsi po kepure ir ilgai išlaiko drėgmę. Šiltoje sausoje patalpoje reikia kasdien apipurkšti tradeskantės lapus. Auga ji bet kokiame dirvožemyje, bet labiau mėgsta šį mišinį: 2 dalys lapų, 1 dalis velėninės ir 1 dalis puvėsių pridėjus smėlio.

Patartina kasmet atnaujinti augalais auginių, nes augalas greit sensta, pradeda džiūti ir nuo stiebo apačios ima kristi la­pai. Norėdami prailginti tradeskantės jaunystę, turime nuolat nugnybti j os ūglių viršūnes.

Daugina tradeskantę nupjovusj os auginius vasario pabai­goje - kovo pradžioje ir įstačius juos į vandenį. Po 2 savaičių jie išleidžia šaknis ir galima sodinti į dirvą Išduosiu jums, bran­gūs skaitytojai, paslaptį: aš paprasčiausiai nupjaunu auginius ir sodinu į laisvą vietą vazone. Jie puikiai prigyja, o augalas nuo to tampa tik vešlesnis.

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

V DALIS Kalizija ir jos giminės

 

.

Nepamirškite, kad tradeskantė - toks augalas, kuriam nereikia daug žemės ir di­delio vazono, bet auginti j ą reikia įdėjus va­zoną į sieninį ar kitokį kašpo, kad šakos ga­lėtų laisvai nusvirti.

Klausinėdamas Valentinos Ivanovnos (jos dėka aš pradė­jau rašyti šią knygą) apie tradeskantes, sužinojau, jog trades-kantės ir kiti šios šeimos augalai atnešė daug naudos biologijos mokslui.

- Nuostabios tai gėlytės, Sašenka, tiek naudos duoda, be­veik nieko nereikalaudamos, - žavėjosi Valentina Ivanovna. -Maža to, kad mus džiugina, dar ir mokslui tarnauja. Auga tra-deskantes greitai, nereiklios, todėl mokslininkai botanikai ir nau­doja jas eksperimentams. Pirmas mokslinis tyrimas panaudo­jant tradeskantę buvo atliktas rusų botaniko N. Železnovo. Už savo mokslinį darbą "Apie augalo gėlės ir sėklidės vystymąsi" jam buvo suteiktas magistro mokslinis laipsnis. Nuo to laiko tradeskantes ir kiti komelininių šeimos augalai, tarp jų ir kalizi-ja kvapioji, tarnauja mokslui. Jų pagalba atliekami genetiniai, citologiniai ir kiti tyrimai. 1960 metais tradeskantė net į kos­mosą nuskrido. O apie jų naudą namams netenka ir kalbėti.

Tradeskantė

namų indikatorius

Jums, be abejo, gerai žinoma, jog visi be išimties nami­niai augalai yra puikūs emocinio fono name indikatoriai. Kai

 

šeimoje viskas tvarkoje, žalieji augintiniai jaučiasi puikiai. Kai name susikaupia nei­giama energija, augalai pradeda džiūti. Tradeskantė nesudaro išimties. Jeigu name yra stipri vampyrinė esybė, augalo lapai mažė­ja ir pagelsta. Kad neišnyktų augalo ir bute gyvenančių žmonių gyvybinės jėgos, vam­pyrą reikia neutralizuoti. Patikrinkite vietos energetiką tradeskantes pagalba. Jeigu augalas ėmė džiūti ir sil­pnėti, vadinasi, šioje zonoje susikaupė neigiama energija ir ten neturėtų būti jūsų lovos, darbo stalo, krėslų. Tikrinimo metu nepamirškite apie tai, kad augalas gyvas: jis pradeda džiūti ir tuo atveju, kai jam nepakanka šviesos bei drėgmės.

Tradeskantė ne tik gali reaguoti į psichologinę bei ener­getinę atmosferą namuose, bet gali būti ir užterštumo skale. Vo­ronežo mokslininkai sukūrė būdą, kaip nustatyti radioaktyvių radono dujų kiekį ore mūsų puikios pažįstamos tradeskantes pagalba. Radonas sudaro beveik pusę metinės foninės radiaci­jos dozės atmosferoje. Radono dujos kyla iš plyšių žemėje ir garuoja, tačiau kartais kaupiasi pirmuose pastatų aukštuose bei rūsiuose. Radono susikaupimas namo gyventojams gali sukelti vėžį.

Mokslininkai atliko eilę eksperimentų, kurių metu auga­lus uždengdavo stikliniais gaubtais su įvairia radono koncen­tracija, paskui tirdavo pro mikroskopą šaknų bei stiebų pjūvius. Paaiškėjo, jog nuo dujų kiekio priklauso įvairūs, gerai pastebi­mi pokyčiai ląstelėse. Nedidelė dujų dozė suaktyvina ląstelių dalijimąsi, o labai didelė, priešingai, slopina. Palyginę įvairių pokyčių ląstelėse skaičių su spinduliavimo doze, tyrėjai sudarė specialią skalę. Jos pagalba galima nusta­tyti oro užterštumą radonu tiriant tradeskantės (augančios vienoje ar kitoje patalpoje) šaknų ląsteles. Metodas, aišku, reikalauja daug darbo ir specialios įrangos, bet nerei­kia nusiminti. Jeigu jūs matote, kad auga­las blogai jaučiasi jūsų namuose, pasisten­kite dažniau vėdinti patalpas. Tačiau atmin­kite, kad tai daryti reikia geriau anksti rytą arba vėlai vakare, nes miesto gatvių orą sunku pavadinti švariu. Pastatykite bute vandens šaltinį, kuris drėkintų orą. Tai galėtų būti akvariumas arba nedidelis fontanėlis, kurių dabar galima įsigyti parduotu­vėje. Jie savaime turi palankaus raminančio poveikio psichikai ir dar padės jums atsikratyti neigiamo perdžiūvusio oro povei­kio viršutiniams kvėpavimo takams. Per sausas oras būdingas butams su centriniu šildymu. Be to, naminis fontanėlis didina nepaprastai naudingų deguonies jonų ore kiekį. Tradeskantė pui­kiai auga prie vandens šaltinio. Vazoną galima pastatyti ant ak­variumo krašto ir nuleisti keletą šakelių į vandenį. Jos suviešės paviršiuje, sudarys gražų žalią kilimą ir, be to, daugelis akva­riumo žuvų su malonumu smaguriaus jos lapeliais

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

V DALIS Kalizija ir jos giminės

 

.

Tradeskantė ir atmosfera name

Tradeskantė turi savybių ne tik reaguoti į oro užterštumą name, bet ir valyti jį, šalinti dulkes, drėkinti ir, be abejo, priso­tinti deguonimi.

Be to, šie žalieji gelbėtojai labai reikalingi patalpose, kur sukaupta daug ofiso technikos arba prietaisų. Kartą užėjau pas savo draugą kompiuterinį genijų, kuris neseniai vedė. Kaip jam

 

tai pavyko, iki šiol mįslė, juk jis faktiškai iš namų neišeina, visąlaiką praleidžia prie my­limos mašinos. Neverta kalbėti, kad visas jo kambarys prikimštas spausdintuvų, ske­nerių ir kitų nežinomų man prietaisų. Įėjęs į j o kambarį, aš apstulbau. Ne, ten netapo lais­viau arba švariau. Žmona pasakė, kad tvar­kyti jis ten neleidžia, bijo, kad ji neištrauktų kokio nors svarbaus laidelio, bet sienos buvo nukabinėtos tradeskantėmis.

- Tu, turbūt, užsirašei į botanikos mylėtojų klubą? - juok­damasis pasidomėjau aš.

-Ne, čia žmona rūpinasi mano sveikata.

- O kuo čia dėta sveikata? - nustebau aš.

- Ji sako, kad tradeskantės neutralizuoja elektromagneti­nį spinduliavimą kelia nuotaiką ir apsaugo nuo viršutinių kvė­pavimo takų ligų.

-Na ir kaip, ar tu jauti teigiamą įtaką organizmui? -nusi­juokiau aš.

- Sunku pasakyti, aš išvis visomis tomis pasakomis ma­žai tikiu. Tiesa, mano nuotaika pastaruoju metu visada gera, bet tai galima paaiškinti. Ir su sveikata viskas tvarkoj. Pameni, ankščiau visą laiką kosėjau, o šiais metais net peršalęs nė karto nesirgau. Kur čia priežastis, nežinau, o tai, kad visas kambarys žaliuoja, man pačiam patinka. Net oras kitaip kvepia. Įsivaiz­duoji, aš pats visas gėles laistau, o šį pavasarį persodinau. Iš interneto surinkau informacijos ir viską darau moksliškai. Įvai­rias rūšis auginu, jau turiu 10 įvairių gėlių.

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

V DALIS Kalizija ir jos giminės

 

Aš nustebau, žinoma: pastarąjį kartą jis su tokiu žavesiu pasakojo apie kažkokį super šiuolaikinį kompiuterinį žaisliuką. Jam aš nieko nepasakiau, o pagalvojau: "Štai ką tradeskantė su žmonėmis daro!"

Šie nuostabūs augalai gali ne tik su­mažinti žalingą elektromagnetinių spindu­lių poveikį, bet ir neutralizuoti negatyvią psichinę pavydžių žmonių minčių, žodžių ir jausmų energiją. Jeigu jūs žinote, kad pavydūs žmonės dažnai būna jūsų namuo­se, papuoškite patalpas tradeskantėmis ir ramiai šypsokitės. Juk tie žalieji burtininkai išvysto žmoguje humoro jausmo, padeda lengviau pernešti sunkumus ir lengvai atlikti bet kokį darbą.

Reikia pažymėti, kad ir kalizija kvapioji turi panašių sa­vybių, jeigu ją auginti namuose. Taip kad nenusiminkite, jeigu aplinkybės jus slegia ir jūs nelinkę į optimizmą. Pradėkite au­ginti gėles, ir jos padės jums sunkią minutę, palaikys jus, o rū­pintis gėlėmis gali tapti labai įdomiu užsiėmimu, kuris išsklai­dys liūdnas mintis. Visiškai nebūtina iš jų ruošti trauktines ir naminius vaistus, juk jeigu jūsų nuotaika puiki ir jūs šypsotės, jokios ligos jums nebaisios.

Astrologija ir komelininiai

Komelininių šeimos augalai, kur įeina kalizija, tradeskantė irzebrina, priklauso oro ženklui Dvyniams. Šį ženklą valdo jud­rus ir permainingas Merkurijus. Šios arčiausios Saulei planetos stichija taip pat Oras, o Saulės stichija - Ugnis. Šis junginys suteikia augalams ypatingos galios, jie atneša į namus šilumą, lengvumą ir gerą nuotaiką. Visų pirma gimusiems po Dvynių

 

ženklu žmonėms jie padeda pagerinti fizinę ir psichinę būklę, sukurti name palankią at­mosferą.

Dvynių ženklas, kuris valdo kalizija ir jos gimines, valdo ir plaučius, bronchus, žmogaus rankas. Todėl ypač rekomenduo­jama laikyti namuose tuos augalus žmo­nėms, kurie serga kvėpavimo takų ligomis (sergantiems astma, bronchitu, dažnai persisaldantiems). Ko-melininiai gali sušildyti organus irtas kūno dalis, kurias valdo Dvyniai, apsaugo nuo plaučių uždegimo, bronchito, neuralgijų.

Tradeskantė ir kalizija - universali priemonė nuo nužiū­rėjimo. Jeigu jūsų namuose būna daug žmonių ir ne visada ge­ranoriškų, auginkite šiuos augalus ir pikti žmonės pamirš kelią į jūsų namus.

Dvyniai - draugystės ir draugiškų santykių ženklas. Bet kokius augalus, globojamus šio ženklo, reikia laikyti namuose kaip draugiškų santykių su žmonėmis talismanus. Dvyniai -pradinio išsilavinimo ženklas, todėl komelininius tinka auginti ir mokslo įstaigose bei namuose kaip sėkmingo mokslo ir grei­to informacijos įsisavinimo talismanus. Atsižvelgiant į nereik­lumą, greitą šios šeimos atstovų augimą ir jų palankų poveikį oro būklei bei emocinei atmosferai patalpose, šie augalai yra nepakeičiami žalieji papuošalai mokyklose.

Kas tokia zebrina

Kaip jūs jau žinote, brangūs skaitytojai, zebrina nėra tradeskantės atmaina, tačiau stiprių vaistinių savybių turi būtent ji. Šis puikus augalas giminingas tradeskantėms bei kalizijoms

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

V DALIS Kalizija ir jos giminės

ir priklauso komelininių šeimai. Ankščiau zebrina tikrai priklausė prie tradeskančių rū­šies ir tik neseniai buvo išskirta į atskirą rū­šį. Jos tėvynė - Meksika ir Centrinė Ameri­ka, įvairios rūšys paplitę JAV pietuose ir An-tilų salose. Auga drėgnuose tropiniuose miš­kuose, ant stačių uolėtų upių krantų, drėg­nose pavėsingose vietose. Pavadinimas ki­lęs dėl dryžuotų lapų. Labiausiai paplitusi, tinkama auginti ir turinti įvairių gydomųjų savybių yra svyrančioji zebrina (Zebrina pendula).

 

Svyrančioji zebrina (Zebrina pendula Schnizl), sodininkų lite­ratūroje dar vadinama Tradescantia zebrina Loud, -tai dau­giametis žolinis augalas su šliaužiančiais pakylančiais stiebais. Lapai bekočiai, su vamzdinėmis lapamakštėmis, kiaušinio pa­vidalo su smailiais galais, 5-6 cm ilgio, 2-3 cm pločio. Viršuti­nė lapo pusė rausvai žalios spalvos, per vidurį ir kraštus su dviem išlenktais sidabro baltumo dryžais. Apatinė lapų pusė violetinė, lygi, kraštai blakstienoti. Žydi liepos ir rugpjūčio mė­nesį, kai dienos šviesa trunka 8-10 valandų. Žiedų nedaug, jie rausvi, po 3taurėlapius ir žiedlapius, suaugusius į vamzdelį. Tai jos pagrindinis skirtumas nuo tradeskančių, kurių žiedlapiai ir taurėlapiai laisvi.

Auginti zebrina taip pat paprasta, kaip ir tradeskantę, nes ji gerai auga tiek šviesiame, tiek apytamsiame kambaryje. Ka­dangi ūgliai šliaužiantys, patartina sodinti augalą į kabantį vazona. Dauginama zebrina auginiais, kuriuose ne mažiau 2 sąnarėlių. Auginius įstato į vandenį arba sodina į purią žemę, žemėje

jie išleidžia šaknis per 5-6 dienas. Vasarą laisto saikingai, žiemą ribotai. Žemių miši­nys: lapų žemė, puvėsiai, velėninė žemė ir smėlis 1 : 1 : 1 : 0,5 santykiu. Optimali va­saros temperatūra 16-23° C.

Kaip ir tradeskantė, zebrina greit au­ga, todėl ja reikia reguliariai nupjauti ir kas 2-3 metai pavasarį persodinti. Norių pažy­mėti, jog šie augalai auga žymiai greičiau už koliziją ir užaugi­na daugiau lapų, todėl juos galima vartoti kaip vaistus.

 

Zebrina ir medicina

Skirtingai nuo kalizijos zebrina kaip dekoratyvinis auga­las žinoma gerai ir labai seniai, bet apie jos vaistines savybes žino nedaugelis. Veltui, nes ji turi vertingų vaistinių savybių. Oficialioji medicina ilgą laiką nenorėjo to pripažinti, nors dar 30-aisiais metais šis augalas kaip turintis priešnavikinių savy­bių pasirodė lentelėje, kurią sudarė Amerikos vėžio institutas. Oficialų pripažinimą augalui atnešė Venesuelos biologo Džo­natano Pirerro tyrimai, kurių metu išaiškėjo, jog savo vaistinė­mis savybėmis zebrina gali lenktyniauti su tokiais pripažintais autoritetais, kaip alavijas ir kalankė.

Augalo sultyse buvo aptiktos medžiagos, kurios gerokai mažina cukraus kiekį kraujyje, - įvairūs fitoncidai su antimikrobiniu ir priešvirusiniu aktyvumu. Apie tas nuostabias medžia­gas aš jau rašiau knygose "Svogūnas gydo" ir "Česnakas gy­do". Zebrinos savybės ypač aktyvios gydant skrandžio ir žar­nyno infekcines ligas. Neatsitiktinai katės ir šunys su tokiu džiaugsmu ėda zebrinos ir tradeskantės ūglius kaip profilaktinę priemonę skrandžio ir žarnyno veiklai sta­bilizuoti. Aišku, gyvūnai to nežino, bet mes su jumis žinome, jog gyvūnai žymiai "pro­tingesni" už mus, naudodami augalus, nes jie su tomis žiniomis gimsta.

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

V DALIS Kalizija ir jos giminės

 

Meksikos ir Venesuelos gyventojai dar senovėj e vartoj o susmulkintus zebrinos lapus nuospaudų,  sutrenkimų ir įpjovimų gydymui. Lapų nuovirą vartojo gydant peršalimo ligas, kosulį, dizenteriją, viduriavimą. Yra duomenų, jog augalo sultys buvo vartojamos tuberkuliozei ir parodontozei gydyti.

Zebrinos ir kitų komelininių savybes kruopščiai tyrė In­dijos ir Tibeto vienuoliai. Įvairios tradeskančių rūšys iki šiol laikomos kultinėmis ir puošia Tibeto šventyklų sienas. Deja, šios žinios labai padrikos, nes Indijos gydytojai ir budistų vie­nuoliai kruopščiai saugo savo paslaptis.

Rusijoje zebrina kaip vaistinis augalas pradėta naudoti tik XIX amžiaus pabaigoje, kai paplito tarp paprastų žmonių. Iš pradžių j i buvo vartojama pūlinėms žaizdoms ir dizenterijai gy­dyti. Vėliau lapų nuovirą imta vartoti gydant baltąsias, aciklinius kraujavimus, veido neuralgiją, peršalimą ir tuberkuliozę. Pastaruoju metu ji paplito kaip cukraus kiekį kraujyje maži­nanti priemonė.

Žolininkai žebriną vartoja šiomis vaistinėmis formomis:

* šviežiai išspaustos zebrinos sultys (skirtingai nuo kalizijos

savo gydomąsias savybes išsaugo ne daugiau 2 valandų);

* košelė iš lapų;

* lapų vandens užpilas;

* spiritinė trauktinė;

* sausų susmulkintų lapų milteliai;

* tepalai ir balzamai zebrinos pagrindu.

Zebrinos naudojimas

 

Uždegimai, žaizdos, sumušimai

Kaip ir auksinis ūsas, Zebrina plačiai vartojama gydant įprastas ir pūlingas žaizdas, šunvotes, nudegimus, sumušimus ir alerginius išbėrimus.

Apie šio puikaus naminio augalo naudojimą man papasa­kojo jau ne kartą minėta Valentina Ivanovna. Būtent ji atnešė man auginį, privertė pasodinti ir išmokė jį prižiūrėti.

- Tu, Sašenka, nekreipk dėmesio, kad šis augalas neiš­vaizdus, - mokė mane Valentina Ivanovna, - užtat jokie įpjovi­mai ir įdrėskimai tau nebus baisūs. Tai tikras namų "gyslotis". Jeigu įsipjausi arba spuogelis koks iššoks, nuskink lapą nuo zeb-rinos, nuplauk vandeniu ir apatine violetine puse pridėk prie žaizdos ir pritvirtink bintu arba pleistru. Kraujas tuoj nustos bėgti ir užgis per 2 dienas, o gal ir greičiau. O jeigu iššoko šun­votė, reikia ant jos šviežią lapą uždėti ir pritvirtinti nakčiai, rytą visi pūliai išeis. Tik nepamiršk kasdien lapus keisti, o geriau keletą kartų per dieną. Svarbu, kad ji auga greitai, be vaisto neliksi.

Prisipažinsiu, brangūs skaitytojai, kad šiuo receptu aš pa­sinaudojau gana greitai, nes įsipjoviau pirštą ir neradęs vaisti­nėlėje nei vandenilio peroksido, nei jodo, tuoj prisiminiau Va­lentinos

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

V DALIS Kalizija ir jos giminės

Ivanovnos patarimus. Nuploviau kraują, nuskyniau lapą, nuploviau jį ir pri­dėjau prie įpjovimo pritvirtinęs pleistru. Kitą dieną sužeistoje vietoje aš radau tik vos pa­stebimą pėdsaką. Nuo to laiko zebriną aš nuolat naudoju ir draugams patariu. Net Ni­kolajus dažnai ja įbrėžimus gydo. Jo oda la­bai jautri: jeigu tik kur nors susitrenkia, tuoj mėlynė atsiranda. Jis nakčiai ant mėlynių deda šviežius lapus ir raištį. Rytą patinimas atslūgsta ir mėlynė beveik išnyksta.

Rimtesniais atvejais, kai reikia gydyti pūlines žaizdas, pla­čius uždegimo procesus - šunvotes, alerginį išbėrimą - naudo­ja šviežiai išspaustas zebrilos sultis, košelę iš lapų ir spiritinę trauktinę.

 

Norėdami paruošti tradeskantės sultis, imame jos lapus ir stiebus, užpilame šviežiu geriamuoju vandeniu 1:1 santykiu ir palaikome 2 valandas. Vanduo iš čiaupo tam netinka, nes jame labai daug chlo­ro, kuris naikina augalo fitoncidus. Po to lapus ir stiebus lengvai nuspauskite ir sumalkite mėsmale arba sutrinkite juos keramiki­niame inde (primenu, kad tokiame inde nevyksta sulčių ir metalo oksidacija). Gautą košelę nuspauskite per dvigubąmarlės sluoks­nį ir tuoj naudokite. Iš 150 g žaliavos turi gautis 50 g sulčių.

Zebrinos ir tradeskantės lapų sultys, kaip ir auksinio ūso sultys, turi stiprių antibakterinių savybių ir yra efektyviausios tarp visų vaistinių formų. Tačiau aš priminsiu, kad sultys efek­tyvios tik pirmąsias 30 minučių, o naudotis jomis galima tik 2 valandas nuo paruošimo, net laikant šaldytuve. Sultis reikia lai­kyti stikliniame arba keramikiniame inde.

Šunvočių ir pūlinių žaizdų gydymui vartojamos šiltos, garų vonelėje pašildytos iki 37-38° C sultys. Marlės tamponas su­drėkinamas sultimis ir pridedamas prie su­žeistos vietos 2 valandoms pritvirtinant bin­tu arba pleistru. Per dieną tamponus reikia pakeisti 4-6 kartus. Nakčiai reikia užfiksuoti raištį su zebrinos 30 % spiritinės trauktinės tamponu.

 

Ruošiant zebrinos 30 % spiritinę trauktinę reikia susmulkinti lapus bei stiebus ir užpilti degtine 1 :3 santykiu (150 g žaliavos reikia pusę litro degtinės). Laikykite trauktinę tamsaus stiklo inde, sandariai uždarę papurtykite ir pastatykite į šaldytuvą 3 savaitėms. Gautą trauktinę nukoškite pertrigubą marlės sluoks­nį. Saugokite tamsiame butelyje ne daugiau kaip metus.

Trauktine reikia sudrėkinti tamponus ir pridėti prie pa­žeistų vietų 6-8 valandoms, keletą kartų per dieną juos pakeis­ti. Šios trauktinės pranašumas - jos ilgesnis laikymo laikas, nes nereikia kaskart ruošti naujo preparato. Spiritinę trauktinę taip pat naudoja sumušimams ir hematomoms gydyti.

Peršalimo  ligos, tuberkuliozė

Gydant peršalimo ligas ir anginą vartoj amas zebrinos van­dens užpilas.

Ruošiant užpilą reikia 50 g susmulkintų ūglių užpilti 1 litru verdančio vandens, 5 minutes pakaitinti garų vonelėje ir pa­laikyti vėsioje vietoje 8 valandas nemetaliniame inde. Lai­kykite užpilą stikliniame inde šaldytuve ne daugiau kaip 2 paras.

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

V DALIS Kalizija ir jos giminės

 

Gydant anginą šiltu (38° C) zebrinos užpilu skalaukite gerklę 5 dienas 5-6 kar­tus per dieną.

Gydant slogą galima praplauti nosį ir 3-4 kartus per dieną dėti tamponus, sudrė­kintus vaistais. Dar efektyviau veikia auga­lo šviežiai išspaustose sultyse sudrėkinti tamponai.

Bronchitus ir tuberkuliozę gydo balzamu iš zebrinos.

Šviežiai išspaustos tradeskantės sultys sumaišomos su grikių me­dumi ir užpilamos kahoru 1:1:2 santykiu. Iš 150 g susmulkintų ūg­lių gauname 50 g sulčių, į jas įdedame 50 g medaus ir 100 g kahoro. Mišinįreikia kruopščiai išmaišyti nemetaliniame inde, palaikyti 15 dienų tamsaus stiklo inde vėsioje vietoje. Laikyti vaistą galima ne daugiau 3 mėnesių.

Gydant bronchitą balzamas geriamas 2 savaites prieš val­gį po 1 valgomąjį šaukštą3-4 kartus per dieną. Tačiau nereikia pamiršti, jog zebrina turi tik priešuždegiminių savybių, todėl rekomenduojama papildomai vartoti kitus žolelių mišinius (pri­klausomai nuo kosulio pobūdžio), inhaliacijas ir įtrynimus. Sau­sam kosuliui gydyti tinka vaistinė piliarožė (Altaea), suminkš­tina kosulį vaistinė šventagaršvė (Archangelica officinalis) ir visiems gerai žinomos rudmenės (Glycyrrhiza) šaknys.

Nereikia pamiršti, kad prieš naudojant augalų žaliavą rei­kia pasikonsultuoti su tradicinės medicinos specialistais, tuo la­biau kad jie rekomenduoja naudoti natūra­lius preparatus gydant peršalimo ligas.

Kalbant apie peršalimo ligas noriu pri­minti, jog ligas lengviau perspėti negu iš­gydyti. Aš manau, jūs žinote, kad geriau­sios profilaktikos liaudies priemonės nuo peršalimo yra svogūnas ir česnakas. Apie tai jau rašiau knygose "Česnakas gydo" bei "Svogūnas gydo" ir noriu priminti jums pačius paprasčiausius receptus, naudojamus tiek profilaktikai, tiek gydymui. Tikiuo­si, kad tai bus geras papildas gydant auksiniu ūsu ir zebrina.

1. Perpjaukite pusiau svogūną, kaskart pakeldami svogūną prie nosies giliai įkvėpkite.

2. Susmulkinkite skiltelę česnako, uždėkite ant binto ir suvy­niokite ją. Įkvėpkite česnako kvapą taip dažnai, kaip galite.

3. Prasidėjus gripo ir panašiųsusirgimųepidemijai daugiau val­gykite šviežių česnakų bei svogūnų.

4. Lygiomis dalimis sumaišykite medų svogūno košelę ir tar­kuotus obuolius. Gautą mišinį vartokite prieš valgį po 1 val­gomąjį šaukštą 3 kartus per dieną.

5. Sutarkuokite didelę svogūno galvutę. Košelę sumaišykite su

 

lydytu sviestu arba žąsies taukais. Įtrinkite mišinį į krūtinės ląstą bei kaklą ir nakčiai apriškite šiltu šaliku arba skara.

Kaip jau minėjau, zebrinos sultyse (kaip ir svogūno bei česnako) yra didelis kiekis fitoncidų. Būtent tai apsprendžia an-timikrobinį augalo aktyvumą. Jie gali susidoroti net su Kocho lazdele, sukeliančia tuberkuliozę. Pirmąkart zebrinos naudoji­mas gydant šią baisią ligą minimas XLX amžiuje; ją vartojo Jamaikos gydytojai.

Tuberkulioze sergantiems rekomen­duojama gerti visą mėnesį po 1 valgomąjį šaukštą balzamo prieš valgį 3-4 kartus per dieną paskui padaryti 2 savaičių pertrauką ir pakartoti gydymo kursą.

Virškinamojo trakto ligos

Dar senovėje Meksikos, Venesuelos ir Kubos žyniai kaip pagrindinį vaistą naudojo zebriną gydant kolitus, dizenterijas, meteorizmą ir kitus skrandžio bei žarnyno susirgimus, kurie gan paplitę ir pavojingi šilto tropinio klimato sąlygomis. Aktyvio­sios augalo medžiagos gali žudyti ne tik patogeninę mikroflo­rą bet ir virusus.

Gydant infekcines skrandžio bei žarnyno ligas naudoja­ma spiritinė trauktinė, vandens užpilas ir augalo sultys.

Reikia atskiesti 30 % zebrinos trauktinę virintu vandeniu 1:1 santykiu, gerti prieš valgį arba vietoj jo po 1/3 stiklinės 6-8 kartus per dieną.

Šią procedūrą reikia papildyti klizmomis, kurioms var­tojamas zebrinos lapų ir stiebų nuoviras.

50 g tradeskantės lapųirstiebųsusmulkinkite nemetaliniame inde ir užpilkite 1,5 litro verdančio vandens. Pavirinkite ant sil­pnos ugnies 3 minutes, palaikykite 2 valandas. Klizmas su šiuo nuoviru reikia daryti Esmarcho puoduko pagalba. Jeigu liga paūmėjusi, procedūrą atlikite 2 kartus per dieną.

 

Geriamas zebrinos lapų nuoviras ir naudojamas su klizmomis gydo meteoriz­mą ir kolitus. Tuo atveju nuovirą reikia ger­ti prieš valgį po 1/2 stiklinės 3 kartus per dieną. Klizmos procedūros atliekamos taip pat, kaip ir ankstesniu atveju. Jos atlieka­mos savaitę kasdien, paskui reikia padaryti 1  dienos pertrauką ir toliau tęsti gydymą.

Reikalui esant atlikite 2-3 gydymo kursus per mėnesį. Svar­biausia nepamirškite, kad geriausias šiuo atveju gydymas - lai­kytis dietos ir valyti organizmą.

Dieta numato:

* sumažinti racione produktų, turinčių daug ląstelienos, kieki

kopūstų, juodųjų ridikų, ridikėlių, morkų, sėlenų, duo­nos ir t.t.;

* išbraukite iš savo meniu pieną ir ankštinius - žirnius, pupeles

, žemės riešutus (Arachis);

* sumažinkite išgertos kavos ir stiprios arbatos kiekį.

Labai gerai padeda nuo meteorizmo aktyvuota anglis - 1 tabletė 10 kg svorio.

Zebrina padeda susidoroti ir su dantenų ligomis: parodontoze. Tuo tikslu galima skalauti burną visą mėnesį zebrinos užpilu 3-4 kartus per dieną po valgio arba 30 % zebrinos trauk­tine rytą ir vakare. Gerai padeda pats paprasčiausias būdas -kramtyti po lapą zebrinos prieš ir po valgio (lapą galima kram­tyti ir profilaktikos tikslais). Sudėtingais atvejais rekomenduo­jamas dantenų masažas zebrinos sultimis.

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

V DALIS Kalizija ir jos giminės

 

Vaistai iš zebrinos

Be įprastų mums užpilų, spiritinių trauktinių ir šviežių zebrinos lapų dar nau­dojami tepalai ir aliejai. Jeigu jūs negalite išauginti zebrinąnamuose, ją galima surin­kti iš anksto. Vaistams gaminti naudojami džiovinti susmulkinti zebrinos lapai.

Zebrinos lapus reikia surinkti birželio mėnesį, sudėti šiltoje, ge­rai vėdinamoje patalpoje, bet ne saulėje. Išdžiovintus lapus ne­metaliniame inde susmulkinkite iki miltelių pavidalo. Tam tiks medinė grūstuvėlė.

Laikyti tuos miltelius geriausia sausoje patalpoje paka­bintame drobiniame maišelyje ne daugiau kaip pusmetį. Džio­vintus lapus galima panaudoti užpilams ir trauktinėms gaminti. Jais galima papildyti žolelių mišinius, skirtus kosuliui malšinti ir atsikosėti sergant bronchitu.

I vaistažolių     mišinys

Eukalipto lapų - 15 g

pušų pumpurų - 15 g

debesylo šaknų (Inula) - 10 g

anyžiaus sėklų (Pimpinella anisum) - 10 g

medetkų žiedų (Calendula) - 10 g

šalavijo lapų (Salvia) -  10 g

pipirmėtės lapų (Mentha piperita) - 10 g

šalpusnio lapų (Tussilago) - 10 g

zebrinos lapų - 10 g

Užpilas arba nuoviras ruošiamas imant 10 g (1-2 valgomuosius šaukštus) žaliavos ir 200 mililitrų (stiklinę) vandens. Mišinį emaliuotame inde reikia užpilti karštu vi­rintu vandeniu, uždengti dangteliu ir pakai­tinti garų vonelėje 15 minučių nuolat mai­šant, paskui ataušinti iki kambario tempe­ratūros. Gerkite po 1/4-1/3 stiklinės 3 kar­tus per dieną.

 

II vaistažolių      mišinys

Varnalėšų šaknų (Arctium) - 20 g aviečių uogų -  15 g liepžiedžių -  15 g raudonėlio (Origanum) - 15 g triskiaučio lakišiaus (Bidens tripartitus) - 15 g pavasarinės raktažolės lapų ir šaknų (Primula veris) - 10 g juoduogio šeivamedžio žiedų (Sambucus nigra) - 10 g zebrinos lapų - 10 g

Užpilas arba nuoviras ruošiamas imant 10 g (1-2 valgo­muosius šaukštus) žaliavos ir 200 mililitrų (stiklinę) vandens. Gerkite po 1/4-1/3 stiklinės 3 kartus per dieną.

Gerklei skalauti nuo anginos naudojami šie mišiniai.

III vaistažolių      mišinys

Ąžuolo žievės - 50 g liepžiedžių - 25 g zebrinos lapų - 25 g

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

V DALIS Kalizija ir jos giminės

 

IV vaistažolių     mišinys

Liepžiedžių - 10 g žebrinos lapų - 10 g ramunėlių žiedų (Matricaria

chamomilla)- 15 g

Užpilas ruošiamas taip: užpilkite 2 valgomuosius šaukštus mišinio 1  stikline verdančio vandens. Palaikykite 20 minučių ir nukoškite. Skalaukite gerklę kas 2 valandas.

Mišinius su zebrinos lapų milteliais naudoja taip pat gy­dant virškinamojo trakto infekcines ligas, kolitus ir meteoriz­mą.

Gydant viduriavimą rekomenduojami nuovirai, turintys antiseptinio, priešuždegiminio ir sutraukiančiojo poveikio.

V vaistažolių     mišinys

Šalavijo lapų (Salvia)-75 g mėlynių uogų-50 g

sidabražolės šakniavaisių (Potentilla) - 25 g sausiuko žiedų (Heranthemum) - 25 g kmynų sėklų (Carum) - 25 g zebrinos lapų - 15 g

Gydant meteorizmą ir puvimo procesus žarnyne naudoja šį mišinį.

VI vaistažolių     mišinys

Ramunėlių - 50 g pipirmėtės lapų (Mentha piperita)

25 g

kmynų sėklų - 25 g pankolio vaisių (Foeniculum) valerijonų šaknų (Valeriana) -zebrinos lapų - 25 g

- 25 g 25 g

 

Nuo kolitų su vidurių užkietėjimų gali­ma vartoti tokį mišinį.

VII vaistažolių     mišinys

Šaltekšnio žievės (Frangula) - 30 g didžiųjų dilgelių lapų (Urtica dioica) - 30 g pipirmėčių (Mentha piperita) - 20 g kraujažolių (Achillea) -  15 g zebrinos lapų - 15 g valerijonų šaknų - 10 g

Nuoviras ruošiamas taip: užpilkite 2 valgomuosius šaukš­tus mišinio 1 stikline karšto virinto vandens. Pakaitinkite 30 minučių garų vonelėje, paskui palikite 10 minučių ataušti ir nu-koškite. Nuspauskite likusią žaliavą, atskieskite vandeniu, kad vaistų būtų 200 mililitrų. Nuovirą galima paruošti ir be garų vonelės - pavirinus mišinį 10 minučių ant lėtos ugnies.

Tepalas zebrinos pagrindu naudojamas gydant dermati­tus, trofines žaizdas, sąnarių susirgimus, taip pat kosmetikoje nuo probleminės odos.

Tepalas ruošiamas iš šviežių lapų sulčių arba košelės. Pagrin­du imamas vaikiškas arba lanolininis kremas, jeigu tepalas bus naudojamas kosmetikoje arba gydant trofines žaizdas. Kai te­palas ruošiamas sąnariams gydyti, rekomenduojama vartoti kiaulės arba barsuko taukus. Ingredientus reikia kruopščiai iš­

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

maišyti šiuo santykiu: 1 dalis sulčių (arba 2 dalys košelės) pridedama prie 3 dalių kremo arba taukų. Tepalas laikomas šaldytuve, jo laikymo trukmė 14 dienų. Dermatozės gydomos šios sudėties tepalu: 1 tūtelė lanolino kremo, 1 arbatinis šaukšte­lis aliejinio vitamino A tirpalo, 1 arbatinis šaukštelis spiritinės valerijonųtrauktinės, 1 arbatinis šaukštelis zebrinos sulčių. Mišinį kruopščiai išmaišy­kite, suvilgykite pažeistą odą rytą ir vakare.

 

Aliejus iš tradeskantės naudojamas įtrynimams artritus ir artrozes gydyti, taip pat gerti nuo gastrito.

Norint paruošti aliejų, reikia paimti zebrinos lapų saują ir sutrinti juos košele. Primenu, kad sultims ir košelei ruošti ne­tinka metalinis indas. Gautą masę tamsiame stikliniame inde užpilkite 5 valgomaisiais šaukštais pašildyto alyvuogių aliej aus. Palaikykite 2 savaites, paskui nukoškite ir laikykite šaldytuve ne ilgiau 3 mėnesių tamsaus stiklo inde.

VI DALIS

•yy"

Žalieji padėjėjai

v

Žmogus ir augalai

Žmogus negali egzistuoti be augalų. Būtent tuo aiškina­ma sena augalų gyvavimo žmonių namuose istorija. Dar Seno­vės Egipte ir Graikijoje atsirado tradicija puošti laiptus ir vidi­nes šventyklų, rūmų bei turtingų namų patalpas ne tik puokštė­mis, bet ir gyvais augalais, išaugintais vazonuose. Nuo aukš­tuomenės neatsilikdavo ir prasčiokai. Net jų ankštuose ir tam­siuose namuose atsirasdavo vietos naminiams augalams. Grei­čiausiai tai buvo nereiklios, atsparios ūksmei rūšys. Tik atsira­dus elektrai tapo įmanoma auginti patalpose pačias įvairiausias rūšis.

Nuo to laiko mūsų žalieji augintiniai tapo neatskiriama žmonių būstų dalimi. Tačiau šiuolaikiniuose butuose ir ofisuo­se vis rečiau galima pamatyti gyvus augalus: juos dažnai pakei­čia plastmasinėmis kopijomis, labai gaila, juk gyvos naminės gėlės ne tik puošia patalpą, bet ir duoda praktinės naudos. Be to, kad daugelis jų - tai vaistinė ant palangės, jie dar ir grynina orą patalpose išskiriamų medžiagų dėka.

Lakias augalų medžiagas tyrė šveicarų medicinos prof. Sezaras Ru ir jo pasekėjas rusas N. Cholodnyj. Jie įrodė, jog net mažiausias augalų išskiriamas į orą medžiagų kiekis labai

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

VI DALIS Žalieji padėjėjai

 

veikia gyvuosius organizmus. Patekdamos į plaučius, o paskui į kraują, lakios augalų medžiagos tampa galingais organizmo veik­los reguliatoriais. Jų poveikis sutampa su vi­taminų poveikiu: nedidelės dozės turi mil­žiniškos teigiamos reikšmės. Būtent todėl akad. N. Cholodnyj pasiūlė j as vadinti ae-rovitais (oro vitaminais). Šių nuostabių medžiagų tyrimas vyksta ir dabar. Pavyz­džiui, tiksliai nustatyta, kad ąžuolų giraičių oras mažina hiper­toninį kraujospūdį, taip pat išskiria medžiagas, turinčias rami­nančio poveikio. Rožių kvapas šalina streso arba pervargimo sukeltą nuovargį.

Daugelis augalų gali iš oro sugerti nuodingas žmogui fe-nolinės grupės medžiagas, kuriomis prisotintas miestų ir šiuo­laikinių butų oras. Augalai nuolat "medžioja" fenolius, kurie net žiemos metu kaupiasi karklų, beržų, tuopų, uosių pumpu­ruose ir ūgliuose, o šiltose šviesiose patalpose šis procesas vyksta labai intensyviai. Ypač nepasotinami šių fenolių atžvilgiu yra alavijas, agava, aspidistra, kinų rožė, monstera (Monstera), fi­kusas ir kai kurie kiti augalai.

1930 metų gegužės mėnesį Visasąjunginiame zoologų su­važiavime, vykusiame Kijeve, B. Tokinas paskelbė, jog jis at­rado fitoncidus. Mes jau žinome, jog tai medžiagos, galinčios žudyti ligas sukeliančius organizmus. Antibakterinės augalų sa­vybės dar gerokai prieš tą atradimą buvo naudoj amos Rusij oj e. Norint nukenksminti pelkių vandenį ir padaryti j į tinkamą ger­ti, reikia į jį nuleisti šermukšnio šaką ir palaikyti keletą minu­čių.

 

Fitoncidų gebėjimas žudyti mikrobus nepaprastai aukštas. Tuberkuliozės lazdelė nepaprastai atspari cheminių medžiagų po­veikiui. Eksperimentų metu šių mikrobų ko­lonijos buvo apdorojamos aukštos koncen­tracijos sieros rūgštimi, veikiamos karbolio rūgštimi ir gyvsidabrio dichloridu, bet mik­robai liko gyvi. Mokslininkai buvo labai nu­stebę, kai pamatė bakterijų reakciją į šalia pastatytą molinę lėkš­telę su česnakų košele. Tuberkuliozės lazdelių kūnai ėmė irti bematant. Panašiai kaip česnakas ligų sukėlėjus veikia ievų pum­purų, kadagių ir citrusinių aromatas.

Afrikos vietiniai gyventoj ai surado įdomų baobabo išski­riamų fitoncidų panaudojimą. Šių medžių kamienuose jie lai­doja lavonus. Pakabina juos drevėse, o įėjimą užkala lentomis. Kamienų išskiriamo didelio fitoncido kiekio dėka lavonai ne-pūva, o išdžiūsta ir virsta mumijomis.

Sanitarinės higienos specialistai surado dar vieną puikią augalų savybę: jie paverčia orą aplink mus tinkamą kvėpuoti. Žmonėms ir kitoms gyvoms būtybėms kvėpavimui reikalingas ypatingos, jonizuotos formos deguonis su vadinamaisiais leng­vaisiais neigiamais jonais. Nustatyta, jog miškų, sodų, parkų, laukų ore yra iki 15000 neigiamų jonų 1 cm3, uždarose patalpo­se jų kiekis sumažėja iki keleto šimtų, o kartais ir dešimčių vie­netų. Dėl to ir sumažėjęs darbingumas, galvos skausmai bei greitas nuovargis. Šiandien šią problemą sėkmingai sprendžia dirbtiniai oro jonizatoriai, tačiau, mano nuomone, niekas nega­li pakeisti gyvų augalų kambaryje.

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

VI DALIS Žalieji padėjėjai

 

Mokslininkai seniai pastebėjo, jog švietimas vystosi lygiagrečiai su sodininkys­te. Akivaizdus pavyzdys - Anglija, garsė­janti savo universitetais ir sodais. Tas ryšys visiškai ne atsitiktinis, ypač kai kalbama apie vaikų darželių, mokyklų ir kitų mokslo įstaigų apželdinimą. Juk augalai kambaryje ne tik valo orą išskiria daug naudingų me­džiagų ir teigiamai veikia atmosferą bet ir suteikia jaukumo, padeda apraminti įtampą. Tai daug lemia ir aukštą švietimo ly­gį. Tyrinėtojai įrodė, jog mokyklose, kur kabinetai gerai apžel­dinti, pažangumas padidėja 20 %.

Augalai patalpose

- Ką reiškia "gerai apželdinti"? - galite paklausti. Pasi­stengsiu atsakyti. Jūs j au žinote, kad augalai turi įvairių žmogui naudingų savybių ir jeigu atsižvelgsime į tai apželdindami pa­talpas, galime žymiai pagerinti bei padaryti sveikesnę namų at­mosferą.

Visų pirma reikia atkreipti dėmesį į augalus, išskiriančius fitoncidus. Tokioje atmosferoje didėja darbingumas, atsparu­mas stresui, ištvermė fiziniams krūviams. Daugiausia aktyvių fitoncidų išskiria spygliuočiai. Auginti juos patalpose labai sun­ku, bet labai malonu pasivaikščioti pušų miške. Oras ten gydo net žiemą. Namų sąlygomis panašių savybių turi miltinių (Myr-taceae) šeima. Patalpose, kur auga mirta (Myrtus), ore sumažė­ja ligas sukeliančių mikrobų kiekis, didėja žmogaus atsparu­mas peršalimo ligoms, gerėja ligonių sveikata, ypač su viršuti­nių kvėpavimo takų ligomis. Gydomosios mirtos savybės plin­ta 5 metrų spinduliu. Kambariniai augalai daugiausia yra kilę iš paatogrąžių ir atogrą­žų.

 

Priklausomai nuo poveikio patalpų at­mosferai juos galima suskirstyti į 3 grupes.

1. Augalai, kurių lakios medžiagos turi antibakterinių, antivirusinių ir antigrybeli-nių savybių (fitoncidiniai augalai): kavos medis,    mirta, paprastoji gebenė    (Hedera he-

lix), akubajaponiškoji, peperomija (Peperomia), alavijas (Aloe), storalapiai, kalankė (Kalanchoe), begonija (Begonia), sansev-jera (Sansevieria) su dryžuotais lapų kraštais, dekoratyvinis ka­dagys (Juniperus), citrusiniai (citrinos ir apelsinai), amarilė (Amaryllis), agapantas (Agapanthus), hipeastras (Hypeastrum) ir kt.

Kavos medį galima dauginti sėklomis ir auginiais, jis au­ginamas prie gana aukštos temperatūros patalpoje. Penkiame­tis Arabij os kavos medelis 30 % mažina oro užterštumą mikro­organizmais (kai kambario plotas 20 m3). Be to, jo lakios biolo­giškai aktyvios medžiagos stimuliuoja širdies veiklą.

Citrina ir kiti citrusiniai tapo dažni mūsų namuose bei įstaigose ir nenuostabu: jie nereiklūs irpuikiai dauginasi sėklo­mis. Šie augalai labai naudingi mokyklose, nes skatina protinę veiklą o citrinos lapų kvapas turi tonizuojančio efekto ir gerina bendrą organizmo būklę.

Sansevjera su dryžuotais lapų kraštais liaudyje vadinama "lydekos uodega". Ji plačiai paplitusi kaip vaistinis augalas, jos lakios medžiagos aktyviai veikia prieš stafilokokus, streptoko­kus, sarcinas (rutuliškas bakterijas) ir kitus ligas sukeliančius mikroorganizmus.

 

. Sansevjera gerai auga įstaigose, nes ji nebijo oro sausumo, nerei­kalauja dažno laistymo, bet mėgsta šiltas ge­rai apšviestas patalpas.

Nuo amarilės, agapanto, hipeastro la­kių fitoncidų kai kurios bakterijos žūva grei­čiau negu nuo česnakų.

Kvapiosios pelargonijos (Pelargo-nium) lakios medžiagos turi raminančio poveikio, ją patartina auginti namuose nuo nervų sistemos susirgimų ir nemigos. Ne­reikia pamiršti, jog šis augalas turi labai stiprų kvapą, todėl ne­patartinąjį auginti mažose patalpose ir vaikų darželiuose.

2. Augalai, filtruojantys orą ir siurbiantys iš jo žalingas medžiagas, dulkes, elektromagnetinius spindulius: tradeskantė (Tradescantia), auksinis ūsas (Callisia fragrans), zebrina (Zeb-rina pendula), gauruotasis chlorofitas (Chlorofitum), Bendža-mino fikusas    (Ficus),     smidras    (Asparagus),      bromeliniai.

Gauruotasis chlorofitas gali siurbti iš atmosferos tokias žalingas chemines medžiagas, kaip sieros, anglies, formaldehi­do junginiai, fenolių junginiai, degimo produktai, kurių dideli kiekiai susikaupia virtuvėse su dujinėmis krosnimis. Pagrindi­nis šio augalo privalumas - jo nereiklumas, dekoratyvumas ir gebėjimas gaudyti dulkes. Jo vertė neįkainojama apželdinant įstaigas ir virtuves.

Bendžaamino fikusas - labai dekoratyvus visžalis augalas su plonomis nukarusiomis šakomis. Augalas nereikalauja gero apšvietimo, bet vasarąjį reikia gausiai laistyti. Medžio laja for­muojama karpymo metu.

Tyrimai parodė, jog fikusai, ypač ši rūšis, efektyviai valo orą nuo nuodingų formaldehidų, kuriuos išski­ria baldai, pagaminti iš medienos drožlių plokščių. Fikusai ne tik akumuliuoja juos iš oro, bet ir mintajais. Jie sėkmingai filtruoja iš oro ir kitas nuodingąsias medžiagas - ben­zolo garavimo produktus, trichl orėti leną,

pentachlorfenolį. Šiuos augalus rekomenduojama auginti che­mijos laboratorijose, chemijos kabinetuose, patalpose su bal­dais iš medienos drožlių plokščių.

Smidras gali susiurbti iš oro sunkiuosius metalus. Kambarinių augalų auginimo mokslo ir gydymo įstaigo­se problemą dėl ūminių kvėpavimo takų susirgimo profilakti­kos tyrė Centrinio Sibiro botanikos sodo mokslininkai drauge su Novosibirsko medikais. Jie atliko eksperimentus, kurių dėka sukūrė rekomendacijas, kaip apželdinti uždaras patalpas.

Vaikų darželiuose rekomenduojama auginti begoninių, ko-melininiiĮ (tradeskantė, kalizija, zebrina), storalapių (kalankė, briofillum),/?//w7«7i{ (peperomija) šeimos augalus. Šie augalai nereiklūs, lengvai dauginami, nesukelia alergijos, be to, valy­dami orą patalpose, jie nukenksmina jį. Mokykloms ir kitoms mokslo įstaigoms prie šio sąrašo galima dar rekomenduoti cit­rusinius   ir   sansevjera.

Norint apželdinti mažus butus paneliniuose namuose, rei­kia atminti, jog jie pasižymi sausumu (ypač žiemos laikotar­piu) ir padidintu dulkių kiekiu, žalingų medžiagų bei mikrobų kiekiu. Tokiomis sąlygomis geriausia auginti nereiklius augalus, turinčius antimikrobinių savybių; jie tar­si filtrai: alavijas, storalapiai, peperomija, sansevjera, gebenė, epipremium, cisus, ka-lankė, begonija, tradeskantė, kalizija, zebri-na, gauruotasis chlorofitum, Bendžamino fi­kusas.

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

VI DALIS Žalieji padėjėjai

 

Kaip išspręsti sauso oro bute proble­mą, aš jau rašiau, bet dar kartą pakartosiu. Labai tiktų nedidelis akvariumas: ir nervus ramina, ir vaikams džiaugsmas, na ir suaugusieji gaus pasitenkinimą. Tuo labiau kad jis nereikalauja ypatingos priežiūros, jeigu gerai suregu­liuosime visas sistemas ir įleisime nereiklias žuvų veisles. Ge­ra alternatyva būtų dekoratyvūs fontaniukai, kurių galima nusi­pirkti parduotuvėje. Feng šui specialistų nuomone, tekantis van­duo stabilizuoja nervų sistemą, šalina įtampą, saugo nuo nema­lonumų ir bėdos. Be to, fontaniukai ypač dekoratyvūs kompo­zicijoje su naminėmis gėlėmis. Gerai drėkina orą šie augalai: ciperus, gibiskus (kinų rožė), spatifillium, difenbachija, antu-rium, filodendrai ir komelininių šeimos atstovai.

Pagrindinės pirmųjų aukštų patalpų problemos - apšvie­timas, padidėjęs drėgnumas ir mikroskopiniai pelėsiniai grybe­liai. Tokiems butams rekomenduojami atsparūs ūksmei auga­lai, turintys antigrybelinių ir antimi krobinių savybių: begoni­jos, mirta, lauras, monstera, gebenė, kavos medis, citrinmedis, fikusas, tradeskantė ir japoniškoji akuba.

3. Aš jau rašiau, kad pagrindinė be oro užterštumo šiuo­laikinių butų problema ta, kad jie perpildyti visokios technikos. Daugiausia žalos žmogaus organizmui daro kompiuteris ir te­

 

levizorius. Jų ekranai pritraukia iš oro dul­kes, su kurių dalelėmis į viršutinius kvėpa­vimo takus patenka mikroorganizmai, pelė­sinių grybelių sporos ir kenksmingos me­džiagos. Be to, aparatūra skleidžia žalingus elektromagnetinius spindulius.

Sumažinti nors iš dalies šiuos negaty­vius poveikius galima augalais, nuimančiais statinę elektrą ir gesinančiais spinduliavimą. Manoma, kad ge­riausia pastatyti šalia kompiuterio kaktusą. Iš tiesų tai klaidin­ga mintis, kaktusas visiškai nelinkęs surinkti elektromagneti­nius spindulius. Tiesa, pasak Anglijos fizikų, kaktuso adatėlės gali būti elektromagnetinių bangų imtuvais, bet tik... šlapios būklės. Įsivaizduokite, kas bus su kaktusais, jeigu juos visą lai-kąimsime laistyti arba šlakstyti. Todėl geriau ant kambario sie­nų sukabinkite svyrančių augalų, kurie gerai neutralizuoja ža­lingus spindulius, o šalia kompiuterio statykite tonizuojančius augalus, kurių lakios medžiagos gerina žmogaus imunitetą ir kelia darbingumą: rozmariną, mirtą, nekvapiąjąpelargoniją, lau­rą. Tik nepamirškite žaliesiems padėjėjams leisti pailsėti. Jiems ne vieta šalia kompiuterio, todėl po darbo grąžinkite juos ant palangės prie saulutės.

Viso mūsų pokalbio metu, brangūs skaitytojai, mes kal­bėjome apie augalus bei jų naudą žmogui. Jie mus ir gydo, ir maitina, ir rengia, ir puošia mūsų buitį. Be augalų nebūtų įma­noma gyvybė Žemėje, o mes tarpais tokie nedraugiški jiems. Juk iki šiol mes manome, kad augalai nieko nejaučia. Štai gy­vūną sužeisti - tai blogai, o nulaužti medžio šaką - nieko baisaus.

Auksinis ūsas prieš 100 ligų

VI DALIS Žalieji padėjėjai

 

Tačiau pastarojo meto tyrimai parodė, kad augalai ne taip labai skiriasi nuo žmo­nių. Jie gali matyti, jausti prisilietimą, jaus­ti kvapą, jie turi klausą ir net skonį. Tuos tyrimus taip pat atliko Anglijos mokslinin­kai. Tai dar kartą patvirtina, kad augalai ir švietimas "eina" greta.

Jums, aišku, kils klausimas: "Kaip au­galai gali matyti ir girdėti, juk jie neturi nei akių, nei ausų?" Pasirodo, jie mato ir girdi specialiais baltymais, kurie jautriai reaguoja į bet kokius energijos pokyčius. Taip kad daugiau ben­draukite su savo augintiniais, ir jie geriau augs. Maža to, auga­lai geriau auga, jeigu patalpoje skamba gera muzika. Kiekvie­nas augalas turi savo polinkį į muziką, pavyzdžiui, ciklamenai mėgsta džiazą, o pelargonija - Vagnerio operas.

Ant augalų šaknų aptikti skonio fermentai, kurie padeda augalui surasti po žeme "delikatesus", pavyzdžiui, grybų spo­ras. Spėjama, kad augalai turi smegenis, kurios yra šaknyse. Todėl mūsų žalieji augintiniai moka mąstyti ir gali patirti emo­cinį stresą. Būtent tuo paaiškinama augalų reakcija į negaty­vius įvykius jūsų namuose. Jie gali susirgti kartu su šeimininku arba perspėti apie gręsiantį pavojų. Tiesa, mes dar nemokame kaip reikiant suprasti mūsų žaliųjų draugų.

Įsižiūrėkite į juos atidžiau. Jeigu gėlė, džiuginusi jus ža­liais lapais ir geru augimu, ėmė gelsti ir vysti, priežastimi ne visada bus nepakankamas laistymas arba bloga žemė. Gal au­galas reaguoja į neigiamą energiją ir nori jus apie tai perspėti.

Vadinasi, augalai - taip pat gyvos būtybės, kaip ir mes su jumis. Jie turi stiprų biolauką, gali veikti žmogų ir todėl nami­nės gėlės gali dalyvauti formuojant jūsų būs­to energijos bei informacijos struktūrąir jau­triai reaguoja į jos pokyčius. Augalai ne tik patys prisitaiko prie miesto butų poveikio -statybinių medžiagų, buitinės technikos, elektronikos, žalingų medžiagų, bet ir pri­taiko sau aplinkinę erdvę, gražindami ir tau­rindami ją pagal savo jėgas bei galimybes.

 

Maža to, jie padeda prisitaikyti prie šalia gyvenančių žmonių ir aplinkos.

Aš nežinau, kokias emocijas jaučiate jūs, būdami gerai apželdintuose kambariuose, o aš labiausiai mėgstu svečiuotis pas Valentiną Ivanovną. Jos butelis mažas, bet labai jaukus. Vi­sas kambarys ir virtuvė skendi gėlėse. Gėlės visur: ant grindų, ant stalų, ant lentynų, visos jos prižiūrėtos, gražios ir sveikos. Nes labai jas myli šeimininkė, ir jos moka jai tuo pačiu. Galite manimi netikėti, bet man kyla pojūtis, jog žalieji augintiniai šypsosi ir pripildo namo atmosferą komforto ir džiaugsmo. Aš visada ilgai būnu pas vaišingą šeimininkę ir puikiai jaučiuos jos namuose.

PABAIGA

Štai ir atėjo mūsų susitikimo, brangūs skaitytojai, pabai­ga. Tikiuosi, kad ši knyga bus naudinga jums ir sukels audrin­gus atsiliepimus kaip ir ankstyvesnės. Tuo labiau kad medžiaga joje labai ginčytina, nauja, įdomi. Deja, viskas, kas nauja ir įdo­mu, turi antrąjąpusę - nepatikrinamumą. Aš primenu jums, kad receptai, kuriuos man pateikė Dmitrijus, daugiausia liaudiški ir auksinio ūso bei jo giminaičių vaistinės savybės dar vis tiria­mos. Kad tai pasitvirtintų, prireiks daug laiko ir daug specialis­tų jėgų. Todėl primenu dar kartą: nesigydykite patys, konsul­tuokitės su gydytojais specialistais.

O kambarine sodininkyste galite užsiimti be jokios žalos savo sveikatai ir net su nauda, tuo labiau kad nei kalizija, nei tradeskantė, nei zebrina nesukelia alergijos.

Atminkite: jūsų sveikata jūsų rankose, daugiau vaikščio­kite, teisingai maitinkitės ir būkite laimingi.


Žymos: auksinis ūsas
Komentarai: 0 Peržiūrėjo: 54239 [Pakeitimų istorija] Dydis:141258 baitų
Paskutiniai pakeitimai daryti: generolas Romualdas Beleckas 1989 d atgal 07.11.2008 13:13:15
Siųsti komentarą
Vardas Slaptažodis
išplėstas... ( / Registracija )

Tema

Į tekstą galima naudoti Wiki arba HTML žymes.Kas svetainėje?
Аnonimai: 2, Registruoti: 0 (?)
Skundas | Patalpinta MyLivePage | | © Kolobok smiles, Aiwan